DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Fotoğraf Gösterimi: DİFSAK (Diyarbakır Fotoğraf Sanatçıları Kulübü)

Fotoğraf Gösterimi: DİFSAK (Diyarbakır Fotoğraf Sanatçıları Kulübü)

13 Kasım 2009, Cuma

Saat: 13.00
Yer: Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan tutuklulara yönelik bir fotoğraf gösterimi düzenliyor. 2008 yılında kurulan ve DSM bünyesinde faaliyetlerini sürdüren DİFSAK(Diyarbakır Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) üyelerinin çektiği fotoğraflardan oluşturulan bir seçkinin gösteriminin yapılacağı etkinlikte, kulüp üyelerinin katılımıyla fotoğraflar üzerine bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

 

 

Ermeni Konseri ya da Türk Atasözü

 

 

12 Kasım 2009, Perşembe

Tiyatro: Ermeni Konseri ya da Türk Atasözü
Yer: Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu

“Ermeni Konseri ya da Türk Atasözü” Diyarbakır’da"...

İlk kez 2006 yılında Fransa’nın çeşitli kentlerinde sahnelenmiş olan Gérard Torikian’ın tiyatro performansı 'Le concert arménien ou le proverbe turc' / Ermeni Konseri ya da Türk Atasözü Türkiye’ye geliyor. İlk gösterimi Diyarbakır Sanat Merkezi ve Anadolu Kültür katkılarıyla Diyarbakır’da gerçekleşecek olan oyun Torikian ve Isabelle Guidard tarafından kaleme alındı, yönetmen Serge Avédikian tarafından sahneye kondu.

“Ermeni asıllı bir besteci Odissea Süiti resitaline hazırlanıyordur. Eseriyle baş başayken, onu ele geçiren ve sürekli olarak geçmişe götüren hayaletlerden kaçabileceğini sanır. Ama süitine ilham kaynağı olan Homeros’un destanı, yakasını bırakmayan hayaletlerle öylesine bir uyum içerisindedir ki onu kurtarmak bir yana, onu sarsan ve aydınlatan renkli, gülünç veya endişe veren kişilerle ona kaçınılmaz bir şekilde geçmişi hatırlatır. Ama bir şey kesindir: Geçmişle barışık olmak için, ona gülmek gerekir.”

Diyarbakır Sanat Merkezi sizleri 12 Kasım 2009, Perşembe günü saat 20.00’de, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek olan oyunu izlemeye davet ediyor..

* Fransızca olan oyunda Türkçe üstyazı kullanılacak. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için sibilcekmen@anadolukultur.org adresine yazabilirsiniz.
** Oyunun biletleri DSM’den edinilebilir. Tam 4,00 TL, Öğrenci 3,00 TL.

|