DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Film Gösterimi: Kuzey İrlanda’dan Filmler

13-14 Mart 2010, Cumartesi/Pazar

 

Saat: 13.00-18.00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Diyarbakır Sanat Merkezi, British Council’ın Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ve Ukrayna’da kültürlerarası diyaloğu sanat aracılığıyla desteklemek amacıyla düzenlediği ‘Ayrı Sesler Kuzey İrlanda’dan Filmler’ etkinliğine evsahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında, Özgürlük Rüzgarı, Kanlı Pazar, Cennette Beş Dakika filmlerinin gösterimi gerçekleştirildi. Film gösterimlerinin ardından Londra Üniversitesi Medya Sanatları Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof.John Hill, Kanlı Pazar ve Cennette Beş Dakika filmlerinin yapımcısı Don Mullan ile Diyarbakır Sanat Merkezi Avrupa Sineması sorumlusu Kemal Yıldızhan’ın konuşmacı olarak yer alacağı bir söyleşi gerçekleştirildi.

 

Mullan; “Sinema sorunun çözümünde önemli”

 

Söyleşide, başta Kuzey İrlanda sineması olmak üzere Kürt sineması ile olan benzer ve farklı yönleri konuşuldu. Yanısıra Kuzey İrlanda ve Kürt sorununa dair bir dizi tespitler yapılarak barış ve diyalog kurmanın önemine dikkat çekildi. Kemal Yıldızhan, konuşmasında Kuzey İrlanda ve Kürt sorununda yaşanan ortak yönlere değinerek, "İrlanda sorunun çözümünde büyük bir adım attılar ancak biz şu anda henüz işin başındayız. AKP sorunun muhataplarını görmezden gelerek Kürt sorununu çözemez” dedi. Don Mullan konuşmasında, Kanlı Pazar olayını anlattı. Film yapım sürecinde yaşanan deneyimlere ve filmin yarattığı etkilere değindi. Kanlı Pazar filminin İrlanda’da barış sürecinin sağlanmasında büyük katkısının olduğunu dile getiren Mullan, bellek kavramının önemli olduğuna ve bunun bastırılmaması gerektiğine işaret etti.

 

Sinemanın barış sürecine katkısı

 

John Hill ise Kuzey İrlanda film endüstrisi üzerinde konuşarak Kuzey İrlanda’ da yaşanan ulusal sorunun film endüstrisine nasıl etkide bulunduğunu ve bunun karakteri üzerinde durdu. Ayrıca ulusal sorunun farklı toplumsal katmanlarına da değinen Hill, Kuzey İrlanda’da ulusal sinemadan söz etmenin mümkün olmadığına işaret etti. Kemal Yıldızhan’ın Kürt sineması ve Kuzey İrlanda sineması üzerine sorduğu soruyu da yanıtlayan Hill, ulusal sinemanın olması gerektiren bir dizi temel özelliklerden söz ederek, “Kuzey İrlanda’nın da Kürtlerinde sadece kendi ulusal kaynaklarından destek almadıklarını ve bu eğiliminde filmleri uluslar arası alanda bir niteliğe sahip olmasına yol açabilir. Bu yönelimin katkısı daha büyük“ Soru cevap kısmının da geniş bir çerçevede deneyimlerin paylaşıldığı söyleşide, Mullan, Kürt sorunun çözümü için haklı bir mücadelenin sürdürüldüğüne her şeyden önce inanılması gerektiğine dikkat çekti.

 

 

Kuzey İrlanda’dan filmler

 

13 Mart 2010, Cumartesi

Cennette Beş Dakika

Yön : Oliver Hirschbiegel

Saat : 13 : 00

 

Özgürlük Rüzgarı

Yön : Ken Loach

Saat: 15 : 00

 

14 Mart 2010, Pazar

 

Kanlı Pazar

Yön : Paul Greengras

Saat: 16:00

 

Söyleşi: Kuzey İrlanda Sineması

Saat :18:00

Konuşmacılar : John Hill, Don Mullan, Kemal Yıldızhan

 

John Hill

 

2004’den beri Londra Üniversitesi - Royal Holloway’de Medya Sanatları Bölümü’nde profesör olarak görev alan John Hill, çalışmalarını, İngiltere ve İrlanda film ve televizyon tarihi üzerine yoğunlaştırmıştır. Hill, özellikle sinema ve televizyon filmlerinin, üretim ve dağıtım aşamasında sosyal ve kurumsal çevrelerle olan ilişkileri ve bunların sınıf, cinsiyet ayrımı ve milliyetçilik konularına nasıl yaklaştıkları üzerine yoğunlaşıyor. Ayrıca, Avrupa film endüstrisinin yapısı ile de ilgilenen Hill, ulusal yaklaşımların ve Avrupa ülkelerinin politik bakışının, farklı kültürlere göre çeşitlilik gösteren yerel film yapımının sürekliliğinde nasıl bir rol oynadıklarını araştırıyor.

 

Don Mullan

 

Don Mullan, insan hakları alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Bol ödüllü Kanlı Pazar ve Omagh filmlerinin ortak yapımcısı ve Cennette Beş Dakika’nın yardımcı yapımcısı olan Mullan, AFrl (İrlanda’dan Eylem) derneğinin yöneticiliğini de yaptı. Yazdığı ve editörlüğünü yaptığı pek çok kitap ve belgeselin yanı sıra Mullan, adalet, barış ve insan hakları üzerine konuşmalar yapıyor. Bu alanlarda yaptığı çalışmaları nedeniyle birçok kurum tarafından da ödüllendirildi.

 

Kemal Yıldızhan

1964 Siverek doğumlu olan Kemal Yıldızhan, Gazi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Diyarbakır’da öğretmenlik yapıyor. Diyarbakır Sinema Kulübü üyesi ve Avrupa Sineması sorumlusu.

|