DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Erdağ Aksel ile kendi işleri üzerine

19 Kasım 2004, Cuma - 18:00
Konu: Erdağ Aksel ile kendi işleri üzerine
Konuşmacı: Erdağ Aksel

İçeriğini, içinde yaşadığı toplum ve tarihten alan Erdağ Aksel’in eserlerinde Batılı anlatımın, toplumsal bilinç ile uyumlu birlikteliğinden bahsedebiliriz. Bu birliktelikte ironinin ön plana çıktığını görürüz.

İronik yaklaşım 60’larda patlayan Pop Sanat’ta (Pop Art) görülür. Ne var ki, Aksel’i, Aksel’in deyimiyle; “belirli bir kategori içine hapsederek üzerine söylem üretme mantığı” ile, Pop Art akımı içinde sınıflandırmak bakış açımızı daraltır. Örneğin sadece içerik açısından bakıldığında Aksel’in Pop Sanat’tan oldukça farklı olduğunu görürüz.

Aksel’in işlerine verdiği isimler, doğrudan ya da çağrışım yaptığı nesneler üç boyutlu çalışmaların heykel olup olmadığını bir soru olarak ortaya koyar.

Aksel’in işleri klasik anlamda, heykel tanımından oldukça uzaktırlar. Kullandığı boyutlar, seçtiği nesneler, mekan ve izleyen arasında kurduğu bağlantı ile seçilen nesnenin bir gösteren (signifier) olarak sanat işinin içinde kullanılması şeklinde tanımlanabilecek obje sanatına yaklaşır.

Burada gündelik hayatın nesnelerine sanatçı tarafından yapılan bir müdahale vardır. Bu nesneler sanatçı tarafından bire bir olarak yeniden, fakat tamamen farklı bir materyalden, demirden üretilirler.

Asuman Kırlangıç'ın "Erdağ Aksel dolu dolu konuşuyor, eserlerinde" adlı yazısından alınmıştır.

|