DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Erdağ Aksel ile kendi işleri üzerine

19 Kasım 2004, Cuma - 18:00
Konu: Erdağ Aksel ile kendi işleri üzerine
Konuşmacı: Erdağ Aksel

İçeriğini, içinde yaşadığı toplum ve tarihten alan Erdağ Aksel’in eserlerinde Batılı anlatımın, toplumsal bilinç ile uyumlu birlikteliğinden bahsedebiliriz. Bu birliktelikte ironinin ön plana çıktığını görürüz.

İronik yaklaşım 60’larda patlayan Pop Sanat’ta (Pop Art) görülür. Ne var ki, Aksel’i, Aksel’in deyimiyle; “belirli bir kategori içine hapsederek üzerine söylem üretme mantığı” ile, Pop Art akımı içinde sınıflandırmak bakış açımızı daraltır. Örneğin sadece içerik açısından bakıldığında Aksel’in Pop Sanat’tan oldukça farklı olduğunu görürüz.

Aksel’in işlerine verdiği isimler, doğrudan ya da çağrışım yaptığı nesneler üç boyutlu çalışmaların heykel olup olmadığını bir soru olarak ortaya koyar.

Aksel’in işleri klasik anlamda, heykel tanımından oldukça uzaktırlar. Kullandığı boyutlar, seçtiği nesneler, mekan ve izleyen arasında kurduğu bağlantı ile seçilen nesnenin bir gösteren (signifier) olarak sanat işinin içinde kullanılması şeklinde tanımlanabilecek obje sanatına yaklaşır.

Burada gündelik hayatın nesnelerine sanatçı tarafından yapılan bir müdahale vardır. Bu nesneler sanatçı tarafından bire bir olarak yeniden, fakat tamamen farklı bir materyalden, demirden üretilirler.

Asuman Kırlangıç'ın "Erdağ Aksel dolu dolu konuşuyor, eserlerinde" adlı yazısından alınmıştır.

|