DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Eleştiri Atölyesi

 

26–27–28 Ocak 2007

Eğitmenler: A. Ömer Türkeş, Himmet Uç
Saat: 11.00-17.00

A. Ömer Türkeş kimdir?

1959 doğumludur. Genellikle roman eleştirileri yazar. Geniş bir beğeni yelpazesi vardır. Kitap dünyasını yakından izler. Özellikle yerli ve yabancı polisiye romanlar hakkında uzman sayılabilir. Şu sıralarda 'Everest Yayınları'nın yeni polisiye dizisinin danışmanlığını yapmaktadır. Yazıları periyodik olarak 'Virgül' ve 'Akşam-lık' dergilerinde ve 'Pandora Kitabevi'nin internet sitesinde (www.pandora.com.tr) yayımlanır.


Prof. Himmet Uç kimdir?

Erzurum'da doğdu , Atatürk Üniversitesini bitirdi, Nabizade Nazım Üzerine çalışıp 1983 de doktor oldu. l993 de Yakup Kadri'nin Romanlarında Şahıslar ,Mutavassitin ve Edebi Tenkid ve Esamli isimli eserleri ile doçent, Mehmet Celal'in Hikaye ve Romanları, Ahmet Mithat Sanat ve Edebiyatı, Mehmet Akif ve Hikaye Sanatı isimli çalışmaları ile profesör oldu. l998. Bundan sonra Türkiye'de ilk defa Roman ve Eleştiri Terimleri Ansiklopedik Sözlüğünü yayınladı. Böyle bir çalışma ülkemizde olmadığı gibi Anglo Amerikan eleştiri ülkelerinde de yoktur. Şiir ile estetik

 

vesanat felsefesi arasında bağlar kuran çalışmalar yayınladı. Bu konuda Şiirimize Estetik ve Felsefi Bakışlar isimli kitabını yayınladı. 2005 Türk edebiyatında şiirle felsefe ve estetik arasında böyle bir çalışma yoktur. Batı ve Türk Edebiyatında Deneme isimli iki eser yayınladı. Edebiyatımızda örneği neredeyse olmayan Tematik Türk Şiiri Antolojisini yayınladı. 2006 yılında Romancı ve Romanlar isimli yaşayan dokuz romancının birer romanını eleştirdiği eserini yayınladı. 2007yılı başında Mehmet Akif ve Hikaye sanatı isimli eserinin ikinci baskısını yaptı. Şu an yayınlanma sırasını bekleyen kitapları ve yayına hazır onbeş kadar kitabı da olan Himmet Uç Türkiye'de şiir ve roman üzerinde en çok çalışan bir yazardır. Nabizade, Akif, Yakup Kadri, Roman ve Romancılar , Mehmet Celal üzerinde olmak üzere romanı konu alan beş kitap yayınlamıştır.
Çalışmalarına devam etmektedir.

 

Film Okuma Atölyesi

20–21 Ocak 2007

Atölye: Film Okuma Atölyesi
Eğitmen: S.Ruken Öztürk
Saat: 11.00-17.00


S.Ruken Öztürk’ün 20-21 Ocak’ta DSM’de gösterilecek Kayıp Otoban (Lost Highway, Lynch), Vesikalı Yarim (Akad), Kuşlar (The Birds, Hitchcock) ve Uzak (Ceylan) üzerine yapacağı film okumaları daha çok feminist eleştiriyi temel almaktadır ve izleyicilerle birlikte tartışmaya dayalı bir şekilde yapılacaktır.

S.Ruken Öztürk kimdir?

1969’da Adana’da doğan S. Ruken Öztürk, Adana Kız Lisesi’nden sonra lisans ve lisansüstü eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 1998’de doktor, 2004 yılında doçent oldu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Sinema Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Öztürk, aynı zamanda ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü’nde de Film Analizi dersleri vermektedir.
Çeşitli dergilerde ve gazetelerde yazıları da bulunan Ruken Öztürk’ün kitapları şunlardır:
1- “Postmodernizm ve Sinema”, Sabri Büyükdüvenci ile birlikte ortak derleme ve çeviri kitap, Bilim ve Sanat Yayınları, Ankara, 1997.
2- “Sinemada Kadın Olmak: Sanat Filmlerinde Kadın İmgeleri”, Alan, İstanbul, 2000.
3- “Sinemanın Dişil Yüzü: Türkiye’de Kadın Yönetmenler”, Om, İstanbul, 2004. (Yazar bu kitabıyla 2004-2005 Genç Sosyal Bilimciler Ödülünü aldı).
4- “Çok Tuhaf Çok Tanıdık: Vesikalı Yarim Üzerine”, Metis, İstanbul, 2005. (Ortak kitap: Nilgün Abisel, N.Ulusay, U.T. Arslan, P.Behçetoğulları ve A.Karadoğan ile).
5- “Kader: Zeki Demirkubuz”, (Derleme) Dost, Ankara, 2006.

|