DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Edgar Allan Poe

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en önemli kentlerinden biri olan Diyarbakır’ın her geçen yılla birlikte sosyolojik, demografik, kültürel ve edebi anlamda gözle görülür, hızlı bir dönüşüm içinde olduğunu ve özellikle son on beş yılda dünyayla bağlantılarını daha sıkı kurma sürecine girdiğini görüyoruz. Diyarbakır’da, özellikle edebiyat alanında şekillenen yoğun etkinliğin ve üretimin bir sonucu olarak kentin, “dünya edebiyatı” fikrine daha fazla yaklaşmaya başladığını ve bunu somutlarcasına bu alanda çeviri pratiklerinin, kültürlerarası diyaloğun ve çok kültürlü yaşam deneyimlerinin hızla arttığını görüyoruz.

Bu somut gerçeğe dayanarak kentteki kültürel hareketliliğin geldiği düzeyi göstermek için, Diyarbakır’ın dünya edebiyatına hangi pratiklerle katıldığına örnek teşkil edebilecek bir dizi edebiyat söyleşisi gerçekleştirildi. Amerikan rüyasının ve özgürlüğün ozanı Walt Whitman’dan şiire adanmış bir ömrü anlatmak için Ezra Pound’a, modern öykünün kurucusu Edgar Allan Poe’dan 20. yüzyıl modernist şiirin babası T. S. Eliot’a, dünya edebiyatının köşe taşlarından sayılan büyük ustaların konuşulduğu söyleşilerin, Diyarbakır’ın dünyayla buluşmasına önemli bir katkı sunmuş olduğunu umuyoruz.

22 Nisan’da Lîs Yayınevi ile Diyarbakır Sanat Merkezi’nin organizasyonu ve Sülüklü Han’ın işbirliği ile başlayan 4 haftalık etkinlik dizisinde, her Pazar, dünya edebiyatının büyük ustaları konuşuldu. Ayrıca Kawa Nemir’in Kürtçe çevirisiyle Bajar Yayınevi’nden çıkan yazarların kitapları ücretsiz olarak dağıtıldı.

22 Nisan Pazar günü, “Dünya Edebiyatına ve Büyük Ustalara Amed’den Bakmak” söyleşilerinden ilki, “Amerikan Rüyasının ve Özgürlüğün Ozanı: Walt Whitman” ile gerçekleşti. Kawa Nemir İle Veysi Erdoğan’ın konuşmacı olduğu söyleşi, Kürt heavy metal grubu Ferec’in dinletisi ile devam etti. Sülüklü Han’da yaklaşık 150 kişinin takip ettiği etkinlikten sonra Walt Whitman’ın “Pêşengno! Lo Pêşengno” kitabı katılımcılara ücretsiz dağıtıldı.

Etkinliğin ikincisi, 29 Nisan Pazar günü düzenlendi. Söyleşinin konusu; “20. Yüzyılın Bilinçaltı: T. S. Eliot”. Kawa Nemir ile Şener Özmen’in konuşmacı olduğu etkinlikte, T.S. Eliot’un kendi sesinden dinletilerin de olduğu sinevizyon ilgi topladı. Aynı zamanda yeni çıkan 3. albümleri “Beyom” un ilk konserini de Diyarbakır’da bu etkinlikte veren Kürt rock müzik grubu Siya Şevê dinletisine 250 kişi katıldı. Etkinliğin ardından T.S. Eliot’un “Welatê Bejî û Deh Koroyên ‘The Rock’ê” kitabı katılımcılara ücretsiz dağıtıldı.

6 Mayıs Pazar günü üçüncüsü düzenlenen etkinlikte; Kawa Nemir, Azad Ziya Eren ve Dilawer Zeraq “Şiire Adanmış Bir Ömür ve Faşizmden Duyulan Pişmanlık: Ezra Pound”u konuştu. Yağan yağmurla beraber kapalı alana taşınan etkinliğe, alanın daralmasına ve yağan yoğun yağmura rağmen 90 kişi katıldı. Dodan dinletisiyle devam eden etkinlikte katılımcılara Ezra Pound’un “Ji Çîn û Maçînê” kitabı ücretsiz dağıtıldı.

13 Mayıs Pazar günü etkinlik dizisinin sonuncusu “Dünya Edebiyatının Köşe Taşlarından ve Modern Öykünün Kurucusu: Edgar Allan Poe” ile “Dünya Edebiyatına ve Büyük Ustalara Amed’den Bakmak” etkinlikleri son bulacak. Bu hafta Kawa Nemir ve Samî Hêzil’in konuşmacı olacağı etkinlikte Edgar Allan Poe’nun “Qelareşk û Bîst Helbestên Din” çevrisi ücretsiz dağıtılacak. 4 hafta süren etkinlikler dizinin kapanışı ise Hivron dinletisiyle yapılacak.

Aynı zamanda etkinliklerin kapanışı olacak 4. Hafta programı şöyle;

 

13 Mayıs 2012

Pazar 18.00-21.00

Sülüklü Han – Dağkapı

Dünya Edebiyatının Köşe Taşlarından ve Modern Öykünün Kurucusu: Edgar Allan Poe

Kawa Nemir & Samî Hêzil

Müzik: Hîvron

İletişim:

Lîs Yayınevi: 0412 228 9776

DSM: 0412 228 9400

Görseller

|