DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Dünya Edebiyatına ve Büyük Ustalara Amed’den Bakmak

Dünya Edebiyatına ve Büyük Ustalara Amed’den Bakmak

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en önemli kentlerinden biri olan Diyarbakır’ın her geçen yılla birlikte sosyolojik, demografik, kültürel ve edebi anlamda gözle görülür, hızlı bir dönüşüm içinde olduğunu ve özellikle son on beş yılda dünyayla bağlantılarını daha sıkı kurma sürecine girdiğini görüyoruz. Diyarbakır’da, özellikle edebiyat alanında şekillenen yoğun etkinliğin ve üretimin bir sonucu olarak kentin, “dünya edebiyatı” fikrine daha fazla yaklaşmaya başladığını ve bunu somutlarcasına bu alanda çeviri pratiklerinin, kültürlerarası diyaloğun ve çok kültürlü yaşam deneyimlerinin hızla arttığını görüyoruz.

Bu somut gerçeğe dayanarak kentteki kültürel hareketliliğin geldiği düzeyi göstermek için, Diyarbakır’ın dünya edebiyatına hangi pratiklerle katıldığına örnek teşkil edebilecek bir dizi edebiyat söyleşisi gerçekleştirildi. 22 Nisan 2012’de Lîs Yayınevi ile Diyarbakır Sanat Merkezi’nin organizasyonu ve Sülüklü Han’ın işbirliği ile başlayan 4 haftalık etkinlik dizisinde Amerikan rüyasının ve özgürlüğün ozanı Walt Whitman’dan şiire adanmış bir ömrü anlatmak için Ezra Pound’a, modern öykünün kurucusu Edgar Allan Poe’dan 20. yüzyıl modernist şiirin babası T. S. Eliot’a, dünya edebiyatının köşe taşlarından sayılan büyük ustaları konuşuldu. Ayrıca Kawa Nemir’in Kürtçe çevirisiyle Bajar Yayınevi’nden çıkan yazarların kitapları ücretsiz olarak dağıtıldı. 

22 Nisan Pazar günü, “Dünya Edebiyatına ve Büyük Ustalara Amed’den Bakmak” söyleşilerinden ilki, “Amerikan Rüyasının ve Özgürlüğün Ozanı: Walt Whitman” ile gerçekleşti. Kawa Nemir İle Veysi Erdoğan’ın konuşmacı olduğu söyleşi, Kürt heavy metal grubu Ferec’in dinletisi ile devam etti. Sülüklü Han’da yaklaşık 150 kişinin takip ettiği etkinlikten sonra Walt Whitman’ın “Pêşengno! Lo Pêşengno” kitabı katılımcılara ücretsiz dağıtıldı. 

Etkinliğin ikincisi, 29 Nisan Pazar günü düzenlendi. Söyleşinin konusu; “20. Yüzyılın Bilinçaltı: T. S. Eliot”. Kawa Nemir ile Şener Özmen’in konuşmacı olduğu etkinlikte, T.S. Eliot’un kendi sesinden dinletilerin de olduğu sinevizyon ilgi topladı. Aynı zamanda yeni çıkan 3. albümleri “Beyom” un ilk konserini de Diyarbakır’da bu etkinlikte veren Kürt rock müzik grubu Siya Şevê dinletisine 250 kişi katıldı. Etkinliğin ardından T.S. Eliot’un “Welatê Bejî û Deh Koroyên ‘The Rock’ê” kitabı katılımcılara ücretsiz dağıtıldı.

6 Mayıs Pazar günü üçüncüsü düzenlenen etkinlikte; Kawa Nemir, Azad Ziya Eren ve Dilawer Zeraq “Şiire Adanmış Bir Ömür ve Faşizmden Duyulan Pişmanlık: Ezra Pound”u konuştu. Dodan dinletisiyle devam eden etkinlikte katılımcılara Ezra Pound’un “Ji Çîn û Maçînê” kitabı ücretsiz dağıtıldı.

13 Mayıs Pazar günü etkinlik dizisinin sonuncusu “Dünya Edebiyatının Köşe Taşlarından ve Modern Öykünün Kurucusu: Edgar Allan Poe” ile “Dünya Edebiyatına ve Büyük Ustalara Amed’den Bakmak” etkinlikleri son buldu. Kawa Nemir ve Samî Hêzil’in konuşmacı oladuğu etkinlikte Edgar Allan Poe’nun “Qelareşk û Bîst Helbestên Din” çevrisi ücretsiz dağıtıldı. 4 hafta süren etkinlikler dizisinin kapanışı ise Mehmet Atlı dinletisiyle yapıldı.

|