DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

DSM, “Women in Action” konferansı için Erbil’deydi

DSM, “Women in Action” konferansı için Erbil’deydi

Yakın zamanda Erbil’de resmi ofisini açmış ve ortadoğu ülkeleriyle diğer ülkeler arasında ilişki kurmayı amaçlayan uluslararası bir kültür sanat organizasyonu olan Artrole, Kerkük asıllı küratör ve sanatçı Adalet Garmiany tarafından 2004 yılında İngiltere’de kuruldu. Daha önceki çalışmalarında sergilere ve sanatçı değişim programlarına ağırlık veren Artrole, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında gerçekleştirilen “Women in Action” konferansıyla Erbil’de yapılmış öncü bir etkinliğe imza attı. Panel ve atölyelerin yanı sıra sergi ve film gösterim programlarının da yer aldığı konferans programı, bölgeden katılımcıların ağırlıkta olduğu uluslararası bir buluşma ve iletişimin ilk adımı olma işlevini yerine getirdi.

Suriye, Filistin, Irak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, A.B.D., Hollanda, İngiltere, Almanya ve Türkiye’den kadın sanatçı, akademisyen ve kültür yöneticilerinin buluştuğu konferans, Erbil’de kültür sanat ve kadınların toplumsal yaşamı arasında ilişki kuran uluslararası bir deneyim paylaşımına olanak sağladı. Konferansa aynı zamanda kadın hakları aktivizmi alanında çalışan kurum ve kişilerin katılımı ise, Kürdistan Yönetimi ve Irak’ın genelindeki öncelikler, aciliyet içeren sorunlar ve bu alanlarla kültür sanat alanı arasında nasıl bir ilişki kurulabileceği konusunda yapılan tartışmaları zenginleştirdi. Köylerde düzenli sosyal destek çalışmaları yürüten, sağlık taramaları yapan ve kadınların sorunlarına yönelik çözümler üretmeye çalışan ekiplerden esinlenen “gezici sanat ekipleri” kurarak kadın ve çocukları ilgilendiren destekleyici kültür sanat çalışmaları gerçekleştirmek, akılda kalan öneriler arasında yer aldı.

Konferansa Türkiye’den katılan DSM ekibi, program süresince Türkiye’deki kadın algısının farklı boyutlarıyla ilgili bilgi aktarmanın yanı sıra, Diyarbakır’da DSM tarafından gerçekleştirilen çalışmalara dair bilgi paylaşımında bulunduğu bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle yakın dönemde gerçekleşebilecek bölgesel işbirliği olasılıklarına dair görüşmeler yapan DSM ekibi, konferansı takiben Erbil ve çevre illerden sivil kurum ve kişilerle Diyarbakır’daki diğer sivil kurumlar ve kültür sanat organizasyonlarıyla ilişki kurulmasına yönelik iletişimi sağlamak üzere girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

|