DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

DSM, “Women in Action” konferansı için Erbil’deydi

DSM, “Women in Action” konferansı için Erbil’deydi

Yakın zamanda Erbil’de resmi ofisini açmış ve ortadoğu ülkeleriyle diğer ülkeler arasında ilişki kurmayı amaçlayan uluslararası bir kültür sanat organizasyonu olan Artrole, Kerkük asıllı küratör ve sanatçı Adalet Garmiany tarafından 2004 yılında İngiltere’de kuruldu. Daha önceki çalışmalarında sergilere ve sanatçı değişim programlarına ağırlık veren Artrole, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında gerçekleştirilen “Women in Action” konferansıyla Erbil’de yapılmış öncü bir etkinliğe imza attı. Panel ve atölyelerin yanı sıra sergi ve film gösterim programlarının da yer aldığı konferans programı, bölgeden katılımcıların ağırlıkta olduğu uluslararası bir buluşma ve iletişimin ilk adımı olma işlevini yerine getirdi.

Suriye, Filistin, Irak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, A.B.D., Hollanda, İngiltere, Almanya ve Türkiye’den kadın sanatçı, akademisyen ve kültür yöneticilerinin buluştuğu konferans, Erbil’de kültür sanat ve kadınların toplumsal yaşamı arasında ilişki kuran uluslararası bir deneyim paylaşımına olanak sağladı. Konferansa aynı zamanda kadın hakları aktivizmi alanında çalışan kurum ve kişilerin katılımı ise, Kürdistan Yönetimi ve Irak’ın genelindeki öncelikler, aciliyet içeren sorunlar ve bu alanlarla kültür sanat alanı arasında nasıl bir ilişki kurulabileceği konusunda yapılan tartışmaları zenginleştirdi. Köylerde düzenli sosyal destek çalışmaları yürüten, sağlık taramaları yapan ve kadınların sorunlarına yönelik çözümler üretmeye çalışan ekiplerden esinlenen “gezici sanat ekipleri” kurarak kadın ve çocukları ilgilendiren destekleyici kültür sanat çalışmaları gerçekleştirmek, akılda kalan öneriler arasında yer aldı.

Konferansa Türkiye’den katılan DSM ekibi, program süresince Türkiye’deki kadın algısının farklı boyutlarıyla ilgili bilgi aktarmanın yanı sıra, Diyarbakır’da DSM tarafından gerçekleştirilen çalışmalara dair bilgi paylaşımında bulunduğu bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle yakın dönemde gerçekleşebilecek bölgesel işbirliği olasılıklarına dair görüşmeler yapan DSM ekibi, konferansı takiben Erbil ve çevre illerden sivil kurum ve kişilerle Diyarbakır’daki diğer sivil kurumlar ve kültür sanat organizasyonlarıyla ilişki kurulmasına yönelik iletişimi sağlamak üzere girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

|