DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

DSM, “Women in Action” konferansı için Erbil’deydi

DSM, “Women in Action” konferansı için Erbil’deydi

Yakın zamanda Erbil’de resmi ofisini açmış ve ortadoğu ülkeleriyle diğer ülkeler arasında ilişki kurmayı amaçlayan uluslararası bir kültür sanat organizasyonu olan Artrole, Kerkük asıllı küratör ve sanatçı Adalet Garmiany tarafından 2004 yılında İngiltere’de kuruldu. Daha önceki çalışmalarında sergilere ve sanatçı değişim programlarına ağırlık veren Artrole, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında gerçekleştirilen “Women in Action” konferansıyla Erbil’de yapılmış öncü bir etkinliğe imza attı. Panel ve atölyelerin yanı sıra sergi ve film gösterim programlarının da yer aldığı konferans programı, bölgeden katılımcıların ağırlıkta olduğu uluslararası bir buluşma ve iletişimin ilk adımı olma işlevini yerine getirdi.

Suriye, Filistin, Irak, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, A.B.D., Hollanda, İngiltere, Almanya ve Türkiye’den kadın sanatçı, akademisyen ve kültür yöneticilerinin buluştuğu konferans, Erbil’de kültür sanat ve kadınların toplumsal yaşamı arasında ilişki kuran uluslararası bir deneyim paylaşımına olanak sağladı. Konferansa aynı zamanda kadın hakları aktivizmi alanında çalışan kurum ve kişilerin katılımı ise, Kürdistan Yönetimi ve Irak’ın genelindeki öncelikler, aciliyet içeren sorunlar ve bu alanlarla kültür sanat alanı arasında nasıl bir ilişki kurulabileceği konusunda yapılan tartışmaları zenginleştirdi. Köylerde düzenli sosyal destek çalışmaları yürüten, sağlık taramaları yapan ve kadınların sorunlarına yönelik çözümler üretmeye çalışan ekiplerden esinlenen “gezici sanat ekipleri” kurarak kadın ve çocukları ilgilendiren destekleyici kültür sanat çalışmaları gerçekleştirmek, akılda kalan öneriler arasında yer aldı.

Konferansa Türkiye’den katılan DSM ekibi, program süresince Türkiye’deki kadın algısının farklı boyutlarıyla ilgili bilgi aktarmanın yanı sıra, Diyarbakır’da DSM tarafından gerçekleştirilen çalışmalara dair bilgi paylaşımında bulunduğu bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle yakın dönemde gerçekleşebilecek bölgesel işbirliği olasılıklarına dair görüşmeler yapan DSM ekibi, konferansı takiben Erbil ve çevre illerden sivil kurum ve kişilerle Diyarbakır’daki diğer sivil kurumlar ve kültür sanat organizasyonlarıyla ilişki kurulmasına yönelik iletişimi sağlamak üzere girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

|