DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Diyarbakır ZARÊ’ye Ev Sahipliği Yaptı!

Diyarbakır ZARÊ’ye Ev Sahipliği Yaptı!

19 Şubat 2011’de !fistanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programı dahilinde İstanbul’daki tek gösterimde seyircilerle buluşan Zare, 27 Şubat Pazar günü ve 28 Şubat Pazartesi günü 19.30’da Diyarbakır Avrupa Sineması’ndaki gösterimlerde Diyarbakırlılardan aşırı yoğun bir ilgi gördü. Avrupa sinemasının 105 kişilik salonu her iki gece de ayakta ve merdivenlerde oturan seyircilerle birlikte 300’ün üstünde izleyiciye ev sahipliği yaparken, pek çok kişi salona giremeden geri dönmek zorunda kaldı. Gösterimlere Diyarbakır’ın komşu illerinden, Batman ve Mardin’den seyirciler de katıldı. Ermenistan sinemasının kurucu yönetmenlerinden biri sayılan Hamo Beknazarian’ın yönettiği Zare, tıpkı İstanbul’da olduğu gibi Diyarbakır’da da Kürt arp sanatçısı Tara Jaff’ın etkileyici canlı müziği eşliğinde gösterildi. Film, Diyarbakır gösterimleri için özel olarak hazırlanan ve Kawa Nemir’in deneyimli kaleminden çıkan Kürtçe altyazısı ile birlikte, Türkçe-Kürtçe iki dilde altyazılarla gösterildi.

!fistanbul’un Kürt filmleri programını hazırlayan Londra Kürt Filmleri Festivali Yönetmeni Mustafa Gündoğdu, Tara Jaff’la birlikte Diyarbakır programının konuğu oldu ve geleceğe dönük olarak Ermenistan Ulusal Arşivi’nde Kürtlerle ilgili diğer filmlerin de gösterimi için çaba göstermek konusundaki isteğini ifade etti. Zare’nin Diyarbakır gösterimleri, Diyarbakırlı sinemaseverler kadar Kürt edebiyatçılar ve sanatçılar ile başta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir olmak üzere belediye çevresinden de yoğun ilgi gördü.

|