DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Diyarbakır ZARÊ’ye Ev Sahipliği Yaptı!

Diyarbakır ZARÊ’ye Ev Sahipliği Yaptı!

19 Şubat 2011’de !fistanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programı dahilinde İstanbul’daki tek gösterimde seyircilerle buluşan Zare, 27 Şubat Pazar günü ve 28 Şubat Pazartesi günü 19.30’da Diyarbakır Avrupa Sineması’ndaki gösterimlerde Diyarbakırlılardan aşırı yoğun bir ilgi gördü. Avrupa sinemasının 105 kişilik salonu her iki gece de ayakta ve merdivenlerde oturan seyircilerle birlikte 300’ün üstünde izleyiciye ev sahipliği yaparken, pek çok kişi salona giremeden geri dönmek zorunda kaldı. Gösterimlere Diyarbakır’ın komşu illerinden, Batman ve Mardin’den seyirciler de katıldı. Ermenistan sinemasının kurucu yönetmenlerinden biri sayılan Hamo Beknazarian’ın yönettiği Zare, tıpkı İstanbul’da olduğu gibi Diyarbakır’da da Kürt arp sanatçısı Tara Jaff’ın etkileyici canlı müziği eşliğinde gösterildi. Film, Diyarbakır gösterimleri için özel olarak hazırlanan ve Kawa Nemir’in deneyimli kaleminden çıkan Kürtçe altyazısı ile birlikte, Türkçe-Kürtçe iki dilde altyazılarla gösterildi.

!fistanbul’un Kürt filmleri programını hazırlayan Londra Kürt Filmleri Festivali Yönetmeni Mustafa Gündoğdu, Tara Jaff’la birlikte Diyarbakır programının konuğu oldu ve geleceğe dönük olarak Ermenistan Ulusal Arşivi’nde Kürtlerle ilgili diğer filmlerin de gösterimi için çaba göstermek konusundaki isteğini ifade etti. Zare’nin Diyarbakır gösterimleri, Diyarbakırlı sinemaseverler kadar Kürt edebiyatçılar ve sanatçılar ile başta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir olmak üzere belediye çevresinden de yoğun ilgi gördü.

|