DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Diyarbakır Film Günleri

Diyarbakır Film Günleri

5. Diyarbakır Film Günleri, Diyarbakır Sinema Kulübü ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin işbirliğiyle 19-22 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirildi. Festivalin yoğun ilgi gören açılışı, İranlı Kürt yönetmen Îbrahîm Saîdî’nin de katılımıyla Mandû filmiyle yapıldı. Ellinin üzerinde filmin gösterildiği film günlerinde, Türkiye’den ve bölgeden bir kısmı ilk gösterimini yapan Kürt kısa filmlerinin yanı sıra, iki önemli projenin sonucunda ortaya çıkan Kars Öyküleri ve Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu filmleri de gösterildi. Kısa film yönetmenleriyle ve Kaos Gl organizasyonuyla gerçekleşen iki söyleşi ile Diyarbakır’da ilk kez Yapımcılık ve Sinema Yazarlığı üzerine yapılan iki atölye, film günlerinin en çok ilgi gören etkinlikleri oldu. Sinema Yazarlığı atölyesinin katılımcıları sinema yazarlarının rehberliğinde gerçekleşen üç günlük çalışma boyunca, açılış filmi Mandû’ya yoğunlaşarak sinema üzerine yazma pratiğini deneyimlediler. Programdan hazırlanacak bir seçkinin ilerleyen aylarda bölgedeki diğer film etkinliklerine taşınması planlanıyor.

|