DUYURULAR

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri

Diyarbakır AB Bilgi Merkezi, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Lîs Yayınevi ortaklığı ile Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri düzenlendi.

25 Mayıs – 2 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenen Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, farklı diller ve edebiyatlarda var olan akraba konuları, temaları ve eserleri uluslararası konuklar ve edebiyatçıların penceresinden ele aldı. Kültürel mirasın ve iletişimin en önemli öğesi olan dil ve edebiyatı çok yönlü ele alacak şekilde tasarlanan program, Avrupa dilleri ile Türkçe ve Kürtçe’nin ağırlıkta olduğu sunumlar etrafında şekillendi.

Programda, karşılaştırmalı edebiyatın kuramsal ve tarihsel boyutlarının ele alındığı oturumlarda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Jale Parla ile Nazan Aksoy, Boğaziçi Üniversitesi’nden Erol Köroğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Tülay Akkoyun, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Remezan Alan, Zaxo’dan romancı Kovan Sindî, Literature Across Frontiers’dan Alexandra Büchler ve Diyarbakır’dan yazar Dilawer Zeraq konuşmacı olarak yer aldı. Türkiye’de ve dünyada karşılaştırmalı edebiyat tartışmalarının genel çerçevesini aktaran iki ana oturumun yanı sıra, programda iki tematik panel öne çıktı. İstanbul Goethe Enstitüsü işbirliğiyle programa katılan şair Gerhard Falkner, Diyarbakır’dan yazar Şeyhmus Diken ve Van’dan programa katılan yazar çevirmen Samî Hêzil’in yer aldığı panelde “Edebiyatta Hümanizm ve İnsan Hakları” ele alınırken, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Kadri Yıldırım ve yazar-çevirmen Fatih Özgüven, “Mem û Zîn ve Leyla ile Mecnun’da İmkânsız Aşk” panelinde batı ve doğu edebiyatlarındaki ‘imkânsız aşk’ temsillerini karşılaştırmalı olarak ele aldı. Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nde dillere ve edebiyatlarına yoğunlaşılan etkinlikler de yer aldı. Pakrat Estukyan’ın Ermenice sözlü ve yazılı edebiyat, Gabriyel AkyüzMehmet Sait Toprak ve Nesim Doru’nun Süryani dili ve edebiyatı üzerine konuştuğu etkinliklerin yanı sıra, Roşan Lezgîn ve Netice Altun’un konuşmacı olarak katıldığı bir Zazaca edebiyat paneli de gerçekleşti. Türkçe, Kürtçe, Zazaca, İngilizce ve Almanca dillerinde yapılan sunumlarda ardıl çeviri yapıldı.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, panel ve etkinliklerin yanı sıra edebiyat ve film okuma atölyeleriyle de edebiyat ve sinema severleri derinlikli okumalara davet etti. Yazar Birgül Oğuz’un yürüteceği, James Joyce ve Halit Ziya’nın eserleriyle karşılaştırmalı olarak ele alındığı karşılaştırmalı okuma atölyesinin yanı sıra, Fatih Özgüven ve Övgü Gökçe tarafından gerçekleştirilen ve edebiyat ve sinema arasındaki ilişkileri imkânsız aşk uyarlamaları üzerinden gözden geçirme fırsatı sunan film okuma buluşması da programda yer aldı. Programda şair Asuman Susam ve Yıldız Çakar ile çevirmen Muhsin Özdemir’in katıldığı, Füruğ Ferruhzad’ın hayatını ve şiirlerini çok boyutlu ve diller arası bir perspektifle ele aldığı etkinlik ise Diyarbakır’ın ardından Batman’daki seyircilerle de buluştu. “Bir Pencere Yeter!” Füruğ Ferruhzad etkinliği, Diyarbakır’ın ardından 26 Mayıs 2013 Pazar günü BART (Batman Kültür ve Sanat Derneği) işbirliği ile Batman Belediyesi Konferans Salonu’nda Batmanlılarla buluştu. 

25 Mayıs 2013 Cumartesi günü açılış oturumuyla başlayan Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin, Diyarbakır Eğitim-Sen, Diyarbakır Mimarlar Odası, Diyarbakırevi, ve Diyarbakır Sanat Merkezi gibi kentin farklı mekânlarında gerçekleşen ve hafta içi ara etkinliklerle beraber 2 hafta süren programı, 2 Haziran 2013’te Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Murathan Mungan’ın Kaynak Metinlerin Yeniden Yaratımı başlıklı kapanış etkinliğiyle sona erdi.

Türkiye ile Avrupa ve bölgedeki komşu ülkeler arasında dil ve edebiyat üzerinden gelişen mevcut kültürel diyaloğu zenginleştirdiğini umduğumuz program, Diyarbakır kentinin Doğu ve Batı arasındaki özgün konumunu, çok dilli ve çok kültürlü yapısını ve edebiyatla kurduğu derin ilişkiyi çıkış noktası olarak almıştır.

 

https://www.facebook.com/events/649061748441916/

Dökümanlar

Görseller

|