DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Diwan Oyunculuk Araştırma Atölyesi

Diwan Oyunculuk Araştırma Atölyesi

 

Di navbera dengbêj û lîstikvan de Ez

Dengbêj ve oyuncu arasindaki Ben

Rêvebirê Atolyeyê-Atölye Yürütücüsü: Mîrza Metîn


Destar Tiyatro yönetmenlerinden Mîrza Metîn’in 15-22 Eylül 2014 tarihlerinde Diyarbakır’da yürüteceği Dîwan, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Anadolu Kültür organizasyonuyla ve Tango MED işbirliğiyle gerçekleşti.


DÎWAN, bir oyunculuk araştırma atölyesidir. Atölye, dengbêjlik, çîrokbêjlik ve folklor araştırmaları ekseninde hareket, nefes, ses ve hikâye anlatma tekniklerini inceler ve batılı oyuncuyla doğulu anlatıcı arasında bir yer arar.

DÎWAN, öğretme yeri değildir. Hatırlama, arama, paylaşma, öğrenme, anlatma, dinleme ve huşu yeridir.

DÎWAN, “önce hareket vardı” der ve hareketin başlangıcını inceler. Geleneksel danslarla ısınma, esneme ve bedensel farkındalık temrinleri yapar.

DÎWAN, hareket gerçekleştiğinde sese yol veren düzeni inceler. Dengbêjlik’ten hareketle kilam ve stranlar eşliğinde ses, nefes ve tınlama temrinleri yapar.

DÎWAN, hareket ve ses dansa durduklarında söze hayat veren düzeni inceler. Sesin ve sözün ustaları dengbêjler ve onların akranları çîrokbêjler üzerinden anlatı tekniklerini inceler. Anlatan oyuncu ve oynayan anlatıcı arasında gezinir.

DÎWAN, eskiyi hatırlamaya çalışarak ve yeniyi unutmamaya çalışarak eski ve yeni arasında gezinir.

DÎWAN, bu yolculuktaki “ben”i inceler.

|