DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Çoğaltılmış Yapıtlar - Küratör: Beral Madra

Borusan Sanat Galerisi, 1997'de ve 1998'de sanat ve kültür hizmeti kapsamında çocukları ve gençleri özellikle hedef kitlesi olarak gördüğü için, onları daha erken yaşlarda bir sanat galerisinin işlevlerine ve anlamına alıştırmak, yaşadıkları önemin sanatçılarını yakından tanımalarını, sanat yapıtının yaşam içindeki aydınlatıcı, düşündürücü anlamını kavramalarını sağlamak amacıyla, bir oyuncak ya da bir kitap kadar kolay satın alınabilecek bir sanat yapıtı dizisi oluşturdu.

 

Beral Madra'nın küratörlüğünde Erdağ Aksel, Selda Asal, Yılmaz Aysan, Alpaslan Baloğlu, Hülya Botasun, Handan Börütecene, Tayfun Erdoğmuş, Nilüfer Ergin, İnci Eviner, Bilge Friedlaender, Melih Görgün, Selma Gürbüz, Güven İncirlioğlu, Günseli Kato, Serhat Kiraz, Melike Abasıyanık Kurtiç, Ahmet Öktem, Lerzan Özer, Özlem Tarı 'nın tasarımladıkları ve imzaladıkları yapıtlar çoğaltıldı.

 

Bu sergide bu yapıt dizisi Diyarbakır'lıların beğenisi ve dikkatine sunuluyor.

Çocuklar ve Gençler için Çoğaltılmış Yapıtlar'da sanatçılar tasarımlarını iki ana grupta (Çocuklar (6-11 Yaş) ve Gençler (11-17 Yaş) ve dört alt grupta ( İşlevsel / Oyun / Kitap türünde/ Salt Sanat Olarak) değerlendirmiştir. Çevreler için Çoğaltılmış Yapıtlar'da, çevre bilinci ve çevre kirliliği kentsel ve kırsal, bireysel ve toplumsal, içsel ve dışsal çevrelere ilişkin yorumları içeren yapıtlarla gündeme gelmektedir.

 

 

 

 

Günümüz çocukları ve gençleri yoğun bir tüketim yönlendirmesi ile karşı karşıyadır. Tüketim dünyasının sunduğu seçenekler sonsuzdur; bütün düşlere, isteklere ve alım gücüne yanıt verecek olanaklar vardır. Sanat yapıtı, bu çoklu ortam içinde onlara satın almak istedikleri şeyin anlamı ve değeri üstünde düşünme olanağı verecek önemli bir seçenektir. Bu bağlamda sanat yapıtı hem bir yaratıcının düşüncesinin genç bir beyine zengin açılımlar kazandırması işlevini taşımaktadır, hem de kültürel altyapıların oluşturulması sürecinin temel ögesi olma durumundadır.

 

Çoğaltılmışlar, duvara asılarak, bir tezgah üstünde, vitrin içinde, rafta sergilenecekleri ve saklanacakları varsayımına göre üretilmiştir.

 

Adres :Diyar Galeria İş Merkezi Elazığ Cad. No: 9 Dağkapı/Diyarbakir

 

Tel : (0412) 228 94 00

Ayrıntılı bilgi ve görsel malzeme için: Melike Coşkun (DSM Yöneticisi)

|