DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Çocuk Hakları

Çocuk Hakları

Sülüklü Han’da yapılan gösterimin açılışı, Diyarbakır Sanat Merkezi proje koordinatörü Övgü Gökçe’nin kısa sunumuyla başladı. Sunumda, projenin çerçevesinin yanı sıra, Diyarbakır’ı insan hakları alanında farklı coğrafyalardan deneyimlerle buluşturan ve sivil toplumla kültür-sanatın ilişkilendiği örnekleri görmenin önemine değinildi. Daha sonra program, Ralf Christensen’in dünyanın farklı kıtalarındaki sivil direniş öykülerini anlattığı Direniş Öyküleri belgesel gösterimi ile devam etti. Dört farklı kıtadan küçük ve alternatif sivil itaatsizlik öyküleri anlatan Direniş Öyküleri, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’ndeki gösteriminin ardından Türkiye’de ikinci kez Diyarbakır’da 100’ün üzerinde izleyiciyle buluştu.

 “Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” programı ÇAÇA (Çocuklarla Aynı Çatı Altında Derneği) ve Göç Vakfı işbirliği ile 21-22 Eylül 2012’de Çocuk Hakları başlığıyla devam etti.

 İki günlük program, 21 Eylül 2012 Cuma günü saat 18:30’da Sümerpark Yılmaz Güney Salonu’nda Barak & Tomer Heymann’ın Vadinin Üzerindeki Köprü adlı belgesel filminin gösterimiyle başladı. İsrail’de ilk defa Arap ve Yahudi ailelerin bir köyde ortak bir okul kurmasının hikâyesini anlatan, 2006 İsrail yapımı belgesel, farklı kimliklere sahip yüz kadar çocuğun birlikte okula gittiği çift dilli bir eğitim sürecini farklı boyutlarıyla seyircinin değerlendirmesine sundu.

 Programın ikinci gününde, 22 Eylül 2012 Cumartesi saat 14:30’da yine Sümerpark Yılmaz Güney Salonu’nda çocuklarla ilgili kısa film seçkileri gösterildi. Bu kapsamda, Uluslararası Af Örgütü, IKON ve HUMAN işbirliğiyle hazırlanan Çocukların Hakları kısa film serisi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye’nin çocuklarla gerçekleştirdiği Haklı Televizyon Projesi’nin ürünü kısa filmler ve Endam Acar’ın, yine çocukların çalışmalarından hareketle oluşturduğu Benim Ülkem adlı kısa videosu gösterildi. Film gösteriminin ardından seyirciler ve sivil toplum çalışanlarının katıldığı “Çatışma Ortamında Çocuk Olmak ve Alternatif Yaklaşımlar” başlıklı yuvarlak masa tartışması yapıldı. Azize Leygara (ÇAÇA), Emin Sarıkaya (Göç Vakfı) ve çatışma ortamının dönüşümüne odaklanarak bellek çalışmaları yürüten Beyrut merkezli sivil toplum kuruluşu Al-jana’dan Moa’taz Dajani’nin konuşmacı olarak katıldığı yuvarlak masa tartışmasında ardıl çeviri yapıldı.

 “Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” 6-7 Ekim 2012 tarihlerinde Eğitim-Sen ve Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi işbirliğiyle Gençlik ve Eğitim başlığının ele alındığı programla devam etti.

Görseller

|