DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Atölyesi

 

 

 

 

24-25 Şubat 2007 


Eğitmenl: Nilay Yılmaz
Saat: 11.00-17.00

 

 

ÇOCUK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARI ATÖLYESİ

 

 

“Çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru da olmaz”
Çocukların toplumda kendi gerçeklerine eleştirel bir yaklaşımla bakması ve bu gerçekliği dönüştürmeye yardım edebilecek özgürleşme alanlarından biri olarak “nitelikli” kitaplarla buluşması gerekmektedir. Ancak bir pazarlama ve tüketim alanı olarak görülen çocuk edebiyatı asıl işlevinden gün geçtikçe uzaklaşmaktadır. Çocuk yazını alanında hem niteliksiz yayınlarla savaşmak hem de günümüz çocuklarının ilgilerini nelerin çektiğini saptayabilmek için yol gösteren araştırmaların yapılması, dünya edebiyatındaki güzel örneklerin dilimize çevrilmesi, yazarları özendiren yarışmaların açılması, demokratik kitle örgütleriyle işbirliğine gidilerek okullara ulaşılması ve bu alandaki sorunları tüm yönleri ve boyutlarıyla irdeleyebilen “eleştirel” bir bakışın geliştirilmesi gerekmektedir. Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Atölyesi’nde, çocuk kitaplarına hem kuramsal açıdan yaklaşılacak, hem de yapılacak incelemeler ve uygulamalar ışığında “nitelikli” yapıtlara ulaşmanın, seçmenin ve üretmenin yolları tartışılacaktır.

Atölye kapsamı:-

Okuma kültürü kazandırmada çocuk kitaplarının işlevi

- Çocuk ve kitap etkileşimi
- Dönemsel özelliklere göre tercih edilen kitaplar
- Çocuk kitaplarında temel öğeler
- Öykü dinlemenin çocuk gelişimindeki yeri
- Yaratıcı okuma ve yazma etkinlikleri
- Kitap inceleme çalışmaları
- Uygulamalar

Nilay Yılmaz kimdir?

Bilgi Üniversitesi Türk Dili biriminde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. 2003 yılından beri Cumhuriyet gazetesi kitap ekinde yer alan “Sihirli Değnek” çocuk sayfasını hazırlıyor, kitap tanıtımları ve eleştirileri yapıyor. Çocuk edebiyatı üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor. 2006’da TRT1’de yayınlanan “Öneriyoruz” adlı ilkgençlik programının danışmanlığını yaptı. Çeşitli yerlerde yaratıcı ve yaşatıcı okuma uygulamaları gerçekleştirdi, velilere ve eğitimcilere bu konuda seminerler verdi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Yaratıcı Okuma Etkinliğinin danışmanlığını ve yaratıcı okuma programının eğitimciliğini sürdürüyor. Yılmaz’ın çocuklar için yazılmış iki kitabı var.

|