DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Carolyn Drake ile Fotoğraf Atölyeleri Diyarbakır, Mardin ve Urfa’daydı!

Carolyn Drake ile Fotoğraf Atölyeleri Diyarbakır, Mardin ve Urfa’daydı!

 

Carolyn Drake ile Fotoğraf Atölyeleri Diyarbakır, Mardin ve Urfa’daydı

Magnum Fotoğraf Ajansı’nda yer alan fotoğrafçı Carolyn Drake, 22–30 Ocak 2016 tarihleri arasında Diyarbakır, Mardin ve Urfa’da fotoğraf atölyeleri, portfolyo okuma etkinlikleri ve fotoğraf üzerine söyleşiler gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geldi. Üç şehirden profesyonel ve amatör fotoğrafçılara yönelik düzenlenen etkinlikler bu şehirlerdeki fotoğraf dernekleri ve fotoğraf severlerden büyük ilgi gördü. Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) ve Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ortaklığıyla düzenlenen etkinlikler, Mardin Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ve Şanlıurfa Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliği ile ve Adana ABD Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşti.

Program kapsamındaki atölye ve portfolyo okuma etkinliklerinde katılımcı olmak için üç şehirde faaliyet gösteren fotoğrafçılara ve fotoğraf derneklerine çağrı yapıldı. Başvuru için profesyonel fotoğrafçılardan bitmiş veya devam eden projelerinden bir seçki, amatör fotoğrafçılardan ise çalışmalarını temsil eden bir portfolyo istendi. Atölyeler için Diyarbakır, Mardin ve Urfa şehirleri ağırlıkta olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinden 100’e yakın başvuru yapıldı. Bu başvurular fotoğrafçı, yazar ve fotoğraf eğitmeni Özcan Yurdalan tarafından değerlendirildi. Carolyn Drake’in fotografik yaklaşımı ve atölyesinin içeriği dikkate alınarak, belgesel hikâyeler anlatma tekniğine vakıf ve çalışmaya aktif bir şekilde dâhil olabilecek katılımcılardan oluşan atölye grupları belirlendi ve çalışmalar başladı.

Diyarbakır’da Diyarbakır Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen iki atölye çalışmasına yaklaşık 20 kişi katıldı. İlk olarak katılımcıların portfolyo değerlendirmesinin yapıldığı atölyede Carolyn Drake, katılımcıları çatışmalı dönemlerin fotoğraf aracılığı ile nasıl yansıtılabileceği üzerine verilen egzersiz için katılımcıların yaptıkları çalışmalar değerlendirildi. Sanatçı ayrıca Türkiye’den ve dünyadan fotoğrafçı örnekleri sundu. 27 Ocak Çarşamba günü Mardin’de ve 29 Ocak Cuma günü Urfa’da gerçekleşen birer günlük portfolyo okuma etkinlikleri için ise her şehirden 13 fotoğrafçı seçildi. Bu atölyelerin yanı sıra, sanatçı her şehirde tüm fotoğraf severlerin katılımına açık olan fotoğraf söyleşileri de gerçekleştirdi. Söyleşilerde “İki Nehir” ve “Yabani Güvercin” isimli çalışmalarının çekim ve kitaplaşma sürecini dinleyicilerle paylaşan Drake, fotoğrafseverlerin sorularını da yanıtladı. Carolyn Drake’le fotoğraf atölyeleri ve söyleşiler her üç şehirde de büyük ilgi gördü.

Carolyn Drake kimdir?

1971’de Amerika’da doğdu. Brown Üniversitesi’nde Medya, Kültür ve Tarih bölümünü bitiren sanatçı burada belgesele ilgi duymaya başladı. New York’ta çeşitli multimedya şirketlerinde çalıştıktan sonra Ohio Üniversitesi ve ICP’de (Uluslararası Fotoğraf Merkezi) fotoğraf ve görsel iletişim eğitimi aldı. Sanatçı 2006’da Photo District News tarafından, gelişmekte olan 30 fotoğrafçı arasına seçildi. Ukrayna ve Orta Asya’da yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Carolyn Drake, World Press Photo ve Lange Taylor ödüllerine layık görüldü. Drake’in çalışmaları aralarında Nature Conservancy, National Geographic, Gourmet, Newsweek, the New York Times, ve GEO’nun da bulunduğu dergilerde yayımlanıyor. Drake’in Yabani Güvercin isimli fotokitap çalışması yakın zamanda Anamorphosis Ödülüne layık görüldü. 

Dökümanlar

Görseller

|