DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Bize Masal Anlatmayın!

Bize Masal Anlatmayın!

Anadolu Kültür Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle yürütülen Bize Masal Anlatmayın! projesi Trabzon ve Diyarbakır’dan kadınlar arasında bir tiyatro çalışması aracılığıyla kültür köprüsü kurmayı amaçlayan, birbirinden uzak ve farklı iki kentteki insanların birbirlerine yaklaşabilmesi, yeni ilişki ve işbirlikleri geliştirilebilmesi ümidiyle tasarlanmış bir tiyatro projesidir.

Proje kapsamında Sevilay Saral’ın “Kadın Masalları” oyunundan ilhamla, bilindik kadın masal kahramanlarının rollerinin sorgulandığı bölümler, projenin fikir sahibi ve oyunun yönetmeni Dilek Güven tarafından çoğunluğu kadın yazarların eserlerinden alıntılanan oyun parçalarıyla bir araya getirildi. Trabzon ve Diyarbakır’dan kadınların ortak bir deneyim alanından yola çıkarak şiddet, kayıp, töre ve gelenek, isyan ve sessizlik gibi temaları temsil eden bu metin üzerinden yürüttükleri oyun çalışmasında, kendilerini tiyatro aracılığıyla ifade etmeleri, birbirlerini tanımaları ve birlikte üretimde bulunmaları hedeflendi. Eylül 2011’den itibaren iki kentte dörder kadın oyuncuyla paralel olarak yürütülen provaların ardından ekip, Ocak ayında Diyarbakır’da bir araya gelerek yaklaşık bir hafta ortak bir çalışma yürüttü. Oyunu önce Diyarbakır’da 27-28 Ocak 2012’de hemen ardından 30-31 Ocak 2012’de de Trabzon’da sahnelendi. Son olarak 17-18 Mart 2012tarihlerinde İstanbul’da yapılan gösterimle proje sona erdi. Üç kentte de seyirciden ve basından büyük ilgi gören oyun, projeden sonra da Trabzon ve Diyarbakır da ayrı ayrı festival ve etkinliklerde sahnelendi. Bize Masal Anlatmayın oyunu Trabzonlu ve Diyarbakırlı ekiplerce ayrı ayrı kendi kent ve bölgelerinde sahnelenmeye devam ediyor.

Bize Masal Anlatmayın! Oyun Künyesi

Derleyen ve Yöneten                      Dilek Güven

(Sevilay Saral, Süreyya Karacabey, Pelin Temur, Zeynep Kaçar ve Tuncer Cücenoğlu’ndan alıntılarla) 

Yönetmen Yardımcısı                      Hakan Dursun, Duygu Sevim

Oyuncular                                          Zelal Kaya, Meral Kaya, Leyla Takmaz, Sibel Can, Serap Berber, Songül Nadir, Nuray Yeşilaraz, Şeyma İdman

Müzik                                                   Emin Serdar Kurutçu

Işık                                                        Nurullah Kaya, Özkan Yıldırım

Kondüvit                                            Özgür Vasfi Süren, Cenk Beker

Sahne Amiri                                       Abdulgafur Özer

Görseller

|