DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

BAK Projesi Çanakkale ve İzmir Buluşması

BAK Projesi Çanakkale ve İzmir Buluşması

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin ortak projesi BAK’ın ikinci buluşması, 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşti. 

Atölye Çalışmaları

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de yaşayan, video ve fotoğrafla ilgilenen 18-26 yaşları arasındaki 24 genç, Nisan 2013’te Diyarbakır’daki atölye çalışmasında çalışma gruplarını oluşturmuş, proje konularını belirlemişlerdi. Çanakkale ve İzmir’deki bu buluşmada ise katılımcılar, araştırma konuları üzerine yoğunlaşarak, şehir ve hafızaya odaklanan fotoğraf ve video projelerini geliştirdiler, Çanakkale ve İzmir’i tanıdılar ve BAK kapsamında gerçekleştirilen açık etkinliklere katıldılar. Programda, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul–Belgesel Araştırmaları Merkezi ile işbirliği içinde düzenlenen atölyelerin yanı sıra, NarPhotos’dan Serra Akcan ve Kerem Uzel’in belgesel fotoğrafçılık ve şehri fotoğraflamak, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğretim üyeleri Andreas Treske ve Serkan Şavk’ın İzmir’deki yaratıcı belgesel çalışmaları üzerine verdikleri atölyeler de yer aldı. Farklı örneklerle karşılaşmanın yanı sıra, belgesel fotoğraf ve video konusunda proje geliştirmenin adımlarını öğrenen gençler, önümüzdeki aylarda gerçekleştirecekleri fotoğraf ve video çekim planlarını hazırladılar. 

Etkinlikler

BAK atölye programına paralel olarak gerçekleştirilen açık etkinlikler kapsamında NarPhotos’dan Serra Akcan ve Kerem Uzel, “Son Dönem Çalışmalarıyla NarPhotos” başlıklı bir sunum ve söyleşi gerçekleştirdi. Çanakkale Yalı Hanı’nda gerçekleşen etkinlikte, toplumsal alanı belgesel fotoğraf dilini kullanarak anlamaya çalışan NarPhotos kendi çalışmalarından örnekler verdi. İzmir’de Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen açık etkinliklerden ilkinde Osman Köker “Dört Şehrin Hikâyesi: 19. Yüzyıldan Bugüne Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de Kültürel Çeşitlilik” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Programın son açık etkinliğinde Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun filmlerinden Kaybolmayın Çocuklar ve Kundurlarımı İstanbul’da Bıraktım, yönetmenleri Gülengül Altıntaş ve Nigol Bezjian’ın katılımıyla gösterildi ve ardından iki ülkede ortak film yapmak konulu bir söyleşi yapıldı. 

BAK projesinin Çanakkale ve İzmir buluşmasını takiben, 2013 yaz aylarında gruplar çekimlerini tamamlayacak. Sonbaharda gerçekleşecek yapım sonrası atölyenin ardından, 2013 sonunda Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul’da proje sonucunda ortaya çıkacak fotoğraf ve video çalışmaları sergilenecek. 


Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu, A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu ve Nikon tarafından destekleniyor. 

Detaylı bilgi ve sorularınız için bak@anadolukultur.org 
https://www.facebook.com/pages/BAK/464628906935119

|