DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

BAK Projesi'nin Son Atölye Çalışması 29 Kasım–4 Aralık 2013’te Diyarbakır’da Gerçekleşti

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den 24 genci şehir ve hafıza teması etrafında bir araya getiren bir kültürel etkileşim ve sanatsal üretim projesi olan Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesi son aşamasına geldi. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen projenin üçüncü ve son atölye çalışması 29 Kasım – 4 Aralık 2013 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşti. 

Atölye çalışmasında toplam 9 fotoğraf ve video çalışması, danışmanlarla beraber detaylı olarak değerlendirildi ve tamamlanma aşamasına geldi. Atölye kapsamında ayrıca 2 Aralık 2013 Pazartesi günü Geniş Açı Proje Ofisi’nden Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz’ün konuşmacı olarak katıldığı Şehir ve Bellek Üzerine Çeşitlemeler başlıklı bir fotoğraflı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Fotoğraf tarihinin farklı dönemlerinden, şehir ve bellek ile bağlantılı üretim yapan fotoğrafçılardan oluşan seçkilerin sunulduğu söyleşide, sosyal belgesellerden kişisel belgesellere, kurmaca hikâyelerden anı/buluntu fotoğraflarla üretilen işlere uzanan yelpazede örnekler izleyiciyle paylaşıldı. Etkinliğe BAK ekibinin yanı sıra Diyarbakır’daki fotoğraf ilgilileri katıldı. BAK’ta üretilen çalışmalar, Ocak – Mart 2014 arasında önce İstanbul, ardından İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’da düzenlenecek sergiler yoluyla izleyicilerle de buluşacak.

 

BAK, 2013 yılı başında farklı şehirlerden gençler arasında iletişim ve kültürel etkileşimi artırmayı ve ortak sanatsal üretime olanak sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başladı. Proje kapsamında, Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden yaşları 18-26 arasında değişen gençler bir araya geldiler, bilmedikleri kentler ve insan hikâyeleri ile tanıştılar. Bir yıla yaklaşan bir süre içinde bu yeni deneyimlerini, kültürel çeşitlilik ve hafıza, yitirilen/değişen/dönüşen coğrafi ve kültürel zenginlik, insan ve doğanın birbiriyle ilişkisi, şehrin hafızasının mekânlar üzerindeki izleri, kayıplar ve geride bıraktıkları gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf ve video projelerine aktardılar.

 

BAK kapsamında bugüne kadar üç atölye çalışması düzenlendi. Nisan 2013’te Diyarbakır ve Batman’da gerçekleştirilen ilk buluşmada, gençler şehir ve hafıza ilişkisi üzerine eğitimler aldı, şehri araştırmanın yanı sıra, fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemleriyle tanıştı. Haziran 2013’te İzmir ve Çanakkale’de gerçekleşen buluşmada ise katılımcılar araştırma konuları üzerine yoğunlaşarak, fotoğraf ve video projelerini gruplar halinde geliştirmeye odaklandılar. Aralık 2013’te Diyarbakır’da yapılan bu üçüncü ve son atölye çalışmasında ise 9 proje, ortak değerlendirmeler ile yapım sonrası aşamalarını tamamladı.

 

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi kapsamındaki atölye ve eğitim programları, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar, fotoğraf alanında Geniş Açı Proje Ofisi’nden Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in, video alanında docİstanbul’dan Can Candan ve Berke Baş’ın, kültürel incelemeler ve sosyal bilimler alanında ise İrem İnceoğlu ve Zeynep Gönen’in danışmanlığında yürütüldü.

 

Proje kapsamında yürütülen atölyeler dışında pek çok etkinlik ve söyleşi de düzenlendi. Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’deki atölye ve etkinlikler Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi, Diyarbakırevi, Mona Kahve Evi, Batman Kültür ve Sanat Derneği, Çanakkale Mavitay Çocukların Kültür Evi, Yalı Hanı, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Nar Photos, Tepekule Kitaplığı ve Bir Zamanlar Yayıncılık ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

 

BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu ve A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

 

Detaylı bilgi ve sorularınız için                          

bak@anadolukultur.org

www.anadolukultur.org

|