DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

BAK Projesi'nin Son Atölye Çalışması 29 Kasım–4 Aralık 2013’te Diyarbakır’da Gerçekleşti

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den 24 genci şehir ve hafıza teması etrafında bir araya getiren bir kültürel etkileşim ve sanatsal üretim projesi olan Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesi son aşamasına geldi. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen projenin üçüncü ve son atölye çalışması 29 Kasım – 4 Aralık 2013 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşti. 

Atölye çalışmasında toplam 9 fotoğraf ve video çalışması, danışmanlarla beraber detaylı olarak değerlendirildi ve tamamlanma aşamasına geldi. Atölye kapsamında ayrıca 2 Aralık 2013 Pazartesi günü Geniş Açı Proje Ofisi’nden Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz’ün konuşmacı olarak katıldığı Şehir ve Bellek Üzerine Çeşitlemeler başlıklı bir fotoğraflı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Fotoğraf tarihinin farklı dönemlerinden, şehir ve bellek ile bağlantılı üretim yapan fotoğrafçılardan oluşan seçkilerin sunulduğu söyleşide, sosyal belgesellerden kişisel belgesellere, kurmaca hikâyelerden anı/buluntu fotoğraflarla üretilen işlere uzanan yelpazede örnekler izleyiciyle paylaşıldı. Etkinliğe BAK ekibinin yanı sıra Diyarbakır’daki fotoğraf ilgilileri katıldı. BAK’ta üretilen çalışmalar, Ocak – Mart 2014 arasında önce İstanbul, ardından İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’da düzenlenecek sergiler yoluyla izleyicilerle de buluşacak.

 

BAK, 2013 yılı başında farklı şehirlerden gençler arasında iletişim ve kültürel etkileşimi artırmayı ve ortak sanatsal üretime olanak sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başladı. Proje kapsamında, Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden yaşları 18-26 arasında değişen gençler bir araya geldiler, bilmedikleri kentler ve insan hikâyeleri ile tanıştılar. Bir yıla yaklaşan bir süre içinde bu yeni deneyimlerini, kültürel çeşitlilik ve hafıza, yitirilen/değişen/dönüşen coğrafi ve kültürel zenginlik, insan ve doğanın birbiriyle ilişkisi, şehrin hafızasının mekânlar üzerindeki izleri, kayıplar ve geride bıraktıkları gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf ve video projelerine aktardılar.

 

BAK kapsamında bugüne kadar üç atölye çalışması düzenlendi. Nisan 2013’te Diyarbakır ve Batman’da gerçekleştirilen ilk buluşmada, gençler şehir ve hafıza ilişkisi üzerine eğitimler aldı, şehri araştırmanın yanı sıra, fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemleriyle tanıştı. Haziran 2013’te İzmir ve Çanakkale’de gerçekleşen buluşmada ise katılımcılar araştırma konuları üzerine yoğunlaşarak, fotoğraf ve video projelerini gruplar halinde geliştirmeye odaklandılar. Aralık 2013’te Diyarbakır’da yapılan bu üçüncü ve son atölye çalışmasında ise 9 proje, ortak değerlendirmeler ile yapım sonrası aşamalarını tamamladı.

 

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi kapsamındaki atölye ve eğitim programları, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar, fotoğraf alanında Geniş Açı Proje Ofisi’nden Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in, video alanında docİstanbul’dan Can Candan ve Berke Baş’ın, kültürel incelemeler ve sosyal bilimler alanında ise İrem İnceoğlu ve Zeynep Gönen’in danışmanlığında yürütüldü.

 

Proje kapsamında yürütülen atölyeler dışında pek çok etkinlik ve söyleşi de düzenlendi. Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’deki atölye ve etkinlikler Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi, Diyarbakırevi, Mona Kahve Evi, Batman Kültür ve Sanat Derneği, Çanakkale Mavitay Çocukların Kültür Evi, Yalı Hanı, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Nar Photos, Tepekule Kitaplığı ve Bir Zamanlar Yayıncılık ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

 

BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu ve A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

 

Detaylı bilgi ve sorularınız için                          

bak@anadolukultur.org

www.anadolukultur.org

|