DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Babam ve Ben

10 - 26 Haziran 2007

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Babamın Viyana'daki Güzel Dünyası

 

Bu fotoğraf sergisi birinci kuşağın yaşam hayali ile 2. kuşağın çatışmasını göstermeyi hedeflemiştir. Benim babam Hıdır Emir müracaat üzerine Türkiye'den Avusturya'ya giden ilk işçilerden. Başlarda o da diğerleri gibi birkaç sene çalışıp memleketine geri dönmeyi düşünmüştü ancak öyle olmadı. Südbahnhof’a varır varmaz kendisini bir inşaat firmasından almaya geldiler ve hemen çalışmaya başladı. Bizi ziyaret etmek için Türkiye'ye ancak kışları iki aylığına ve iki yılda bir gelebiliyordu. Hiçbir zaman bize işinden veya kaldığı evden bahsetmezdi, sadece kolay bir işi olduğunu söylerdi. Babam köyde okul olmadığı için okuma yazmayı askere gidince öğrenmiş, fotoğraf çekmeyi de. Arada bir bize kendisinin Avusturya'dan güney tren garı yakınlarındaki Gül Bahçesi içinde, Belvedere'de bir heykelin arkasında veya son model bir arabanın önünde çekilmiş fotoğraflarını gönderiyordu. Birçok göçmen tarafından fotoğrafçı Hıdır olarak tanınan babam hafta sonlarını fotoğraf çekerek geçirmiş. Roman, Türk ve o zamanki Yugoslav düğünlerini fotoğraflamak üzere davet edilmiş ve evlerde, parklarda birçok kareler çekmişti. Bir hafta fotoğraf çeker, diğer hafta ise parasını aldıktan sonra fotoğrafları sahiplerine teslim edermiş. O kadar çok fotoğraf çekmiş ki çoğunun negatifleri elinde kalmasına rağmen bunları saklayacak yer olmadığı ve kaldığı barakanın müsait olmaması sebebiyle koruyup, arşivleyememiş. Bundan dolayı 30 senelik fotoğrafçılıktan kalanlar bir tomardan ibaret. Bunlar da müşterileri tarafından alınmayan fotoğraflar.

 

Babam beni Avusturya'ya getirdikten sonra onun yaşam şeklini yakından izleme şansı buldum ve fotoğraf çekmeyi de ondan öğrendim. 10 metrekarelik, durumu çok kötü olan bir dairede oturduk. Bu daracık odaya sadece 3 yatak, 3 tabure, 3 küçük dolap, ortasına da bir masa ve kapının arkasında bulduğumuz bir ayna sığıyordu.

 

Sergi şekli

 

Babamın fotoğrafları renkli, benim çektiklerimin tümü ise siyah beyaz. Babam Türkiye'de sayılan biri olduğundan fotoğraflarında çok ağır bir işte ve kötü şartlarda yaşadığını göstermek istememişti.

 

Mehmet Emir

 

 

 

Mehmet Emir kimdir?

 

1991’de Avusturya vatandaşı olan Mehmet Emir, 1964’te Tunceli’de doğdu ve 1981 yılında babası vasıtasıyla Avusturya’ya gitti. 1993 yılından beri Viyana Gençlik Merkezleri Dernekleri’nde görev yapmakta ve Azınlık İnisiyatifi’nin Azınlıklar Sesi Dergisi’nin fotoğraf editörlüğünü yürütmektedir.

 

1997 yılından beri ‘‘ Evime Yolculuk ’’ adında bir multimedya şovu yapmaktadır. 2003 yılında VHS 3’te ‘‘ 1001 Gurbetçi İşçi ’’ sergisi Viyana İşçi Kurumun’da, ‘‘Babamın Viyana’daki Güzel Dünyası ’’ Karl Weigl Bildungs Haus’da, ‘ Babam ve Ben ’ Şehir Kütüphanesi’nde 40 senelik gurbetçi işçi etkinliği çerçevesinde ve 2005 yılı Nisan ayında John Berger Retrospektifi çerçevesinde, ‘’ Babamın güzel dünyası ‘’ Londra Avusturya Kültür Enstitüsü’nde sergilendi.

|