DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Babam ve Ben

10 - 26 Haziran 2007

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Babamın Viyana'daki Güzel Dünyası

 

Bu fotoğraf sergisi birinci kuşağın yaşam hayali ile 2. kuşağın çatışmasını göstermeyi hedeflemiştir. Benim babam Hıdır Emir müracaat üzerine Türkiye'den Avusturya'ya giden ilk işçilerden. Başlarda o da diğerleri gibi birkaç sene çalışıp memleketine geri dönmeyi düşünmüştü ancak öyle olmadı. Südbahnhof’a varır varmaz kendisini bir inşaat firmasından almaya geldiler ve hemen çalışmaya başladı. Bizi ziyaret etmek için Türkiye'ye ancak kışları iki aylığına ve iki yılda bir gelebiliyordu. Hiçbir zaman bize işinden veya kaldığı evden bahsetmezdi, sadece kolay bir işi olduğunu söylerdi. Babam köyde okul olmadığı için okuma yazmayı askere gidince öğrenmiş, fotoğraf çekmeyi de. Arada bir bize kendisinin Avusturya'dan güney tren garı yakınlarındaki Gül Bahçesi içinde, Belvedere'de bir heykelin arkasında veya son model bir arabanın önünde çekilmiş fotoğraflarını gönderiyordu. Birçok göçmen tarafından fotoğrafçı Hıdır olarak tanınan babam hafta sonlarını fotoğraf çekerek geçirmiş. Roman, Türk ve o zamanki Yugoslav düğünlerini fotoğraflamak üzere davet edilmiş ve evlerde, parklarda birçok kareler çekmişti. Bir hafta fotoğraf çeker, diğer hafta ise parasını aldıktan sonra fotoğrafları sahiplerine teslim edermiş. O kadar çok fotoğraf çekmiş ki çoğunun negatifleri elinde kalmasına rağmen bunları saklayacak yer olmadığı ve kaldığı barakanın müsait olmaması sebebiyle koruyup, arşivleyememiş. Bundan dolayı 30 senelik fotoğrafçılıktan kalanlar bir tomardan ibaret. Bunlar da müşterileri tarafından alınmayan fotoğraflar.

 

Babam beni Avusturya'ya getirdikten sonra onun yaşam şeklini yakından izleme şansı buldum ve fotoğraf çekmeyi de ondan öğrendim. 10 metrekarelik, durumu çok kötü olan bir dairede oturduk. Bu daracık odaya sadece 3 yatak, 3 tabure, 3 küçük dolap, ortasına da bir masa ve kapının arkasında bulduğumuz bir ayna sığıyordu.

 

Sergi şekli

 

Babamın fotoğrafları renkli, benim çektiklerimin tümü ise siyah beyaz. Babam Türkiye'de sayılan biri olduğundan fotoğraflarında çok ağır bir işte ve kötü şartlarda yaşadığını göstermek istememişti.

 

Mehmet Emir

 

 

 

Mehmet Emir kimdir?

 

1991’de Avusturya vatandaşı olan Mehmet Emir, 1964’te Tunceli’de doğdu ve 1981 yılında babası vasıtasıyla Avusturya’ya gitti. 1993 yılından beri Viyana Gençlik Merkezleri Dernekleri’nde görev yapmakta ve Azınlık İnisiyatifi’nin Azınlıklar Sesi Dergisi’nin fotoğraf editörlüğünü yürütmektedir.

 

1997 yılından beri ‘‘ Evime Yolculuk ’’ adında bir multimedya şovu yapmaktadır. 2003 yılında VHS 3’te ‘‘ 1001 Gurbetçi İşçi ’’ sergisi Viyana İşçi Kurumun’da, ‘‘Babamın Viyana’daki Güzel Dünyası ’’ Karl Weigl Bildungs Haus’da, ‘ Babam ve Ben ’ Şehir Kütüphanesi’nde 40 senelik gurbetçi işçi etkinliği çerçevesinde ve 2005 yılı Nisan ayında John Berger Retrospektifi çerçevesinde, ‘’ Babamın güzel dünyası ‘’ Londra Avusturya Kültür Enstitüsü’nde sergilendi.

|