DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Atık: Yapıbozum-Yeniden Yapım

 

7 - 19 Ocak 2005

 

 

Temp: Deconstruction-Reconstruction

Atık: Yapıbozum-Yeniden Yapım

Sanatçı:  Volkan Demir

 

 Sanatlar arası hiyerarşinin gümbürtüyle ortadan kalktığı o ceberut yıllara tanıklık etmiş bir çağın kültür işçisi Volkan Demir. Farklı dillerin, aralarında herhangi bir itiş kakışa mahal vermeden klasik ve totaliter sergi pratiklerinin dışında bir araya geldiğini, bu yeni görsel şekillenmede kültürün de, olağan şüpheliler arasına katıldığını, teknik dilin, şiiri ve diğer anlam üretim mekanizmalarını bir hayli zorladığını pek yakın mesafeden izlemiş genç bir sanatçı.

 

 Karikatürle başlayıp, heykele kanal açan, sürekli bir keşif ve hummalı üretim atmosferinde, hem çizgiyi, hem de yoğrulabilen cümle maddeyi bilgisayarın hayattan çok daha karmaşık dehlizlerine sürükleyerek, o dehlizlerde gerçeğin ne olduğunu, insan yaşamının nasıl olup da sanal bir tekerrüre dönüştüğünü, geleceğinin nasıl olup da kusursuz bir kölelik biçiminde sil baştan organize edildiğini sessiz sedasız anlatmaya girişen bir gözlemci aynı zamanda.

 

Sayıların, parametrelerin, dijital belleklerin diliyle konuşarak, gerçekten daha cazip bir gerçek yaratılabilir mi? Bu gerçek için sadakat yemini edilebilir mi? Bu gerçek, sevilebilir mi? Gerçek nedir? Klavyenin tuşlarında gezinen parmak uçları, farenin ritmik tıkırtıları, karşıdaki ışıklı panoda gerçekleşen her eylem, bana bu muazzam tutsaklığın sınırsız özgürlüğünü vermiyor mu? O halde özgürlük nedir?

 

Volkan Demir, “gerçek”, “tutsaklık” ve “özgürlük” sarmalında; sayısız ön çalışma, taslak, veri, ilinek, bilgi parçacığı ve çizimler, çizimler, çizimler, biblolar, duvar resimleri, grafik tasarımlar, dokular, kolajlar, tiplemeler, hafif bir rüzgârda salınan perdeler veyahut dalgalı bir su yüzeyini yanlardan sıkıştıran sesleri buluşturuyor. Açıkçası dökümanter bir pratik ve dökümanter bir sergi.

 

Sanatçıyı, Diyarbakır Sanat Merkezi öncülüğünde gerçekleşen, küratörlüğünü Ali Akay’ın yaptığı Dilin Gücü [5-21 Aralık 2003, Keçiburcu] sergisindeki “Endemic” ve yine küratörlüğünü Ali Akay’ın, asistan-küratörlüğünü ise Şener Özmen’in üstlendiği Dilin Gücü-II: Minör-Oluş’taki sergisindeki [8-20 Mart 2004, Keçiburcu] “Irreplaceable” adlı animasyon filmlerinden anımsayacağız.

 

Yazan: Şener Özmen

 

Sanatçılar

VOLKAN DEMIR

|