DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Atık: Yapıbozum-Yeniden Yapım

 

7 - 19 Ocak 2005

 

 

Temp: Deconstruction-Reconstruction

Atık: Yapıbozum-Yeniden Yapım

Sanatçı:  Volkan Demir

 

 Sanatlar arası hiyerarşinin gümbürtüyle ortadan kalktığı o ceberut yıllara tanıklık etmiş bir çağın kültür işçisi Volkan Demir. Farklı dillerin, aralarında herhangi bir itiş kakışa mahal vermeden klasik ve totaliter sergi pratiklerinin dışında bir araya geldiğini, bu yeni görsel şekillenmede kültürün de, olağan şüpheliler arasına katıldığını, teknik dilin, şiiri ve diğer anlam üretim mekanizmalarını bir hayli zorladığını pek yakın mesafeden izlemiş genç bir sanatçı.

 

 Karikatürle başlayıp, heykele kanal açan, sürekli bir keşif ve hummalı üretim atmosferinde, hem çizgiyi, hem de yoğrulabilen cümle maddeyi bilgisayarın hayattan çok daha karmaşık dehlizlerine sürükleyerek, o dehlizlerde gerçeğin ne olduğunu, insan yaşamının nasıl olup da sanal bir tekerrüre dönüştüğünü, geleceğinin nasıl olup da kusursuz bir kölelik biçiminde sil baştan organize edildiğini sessiz sedasız anlatmaya girişen bir gözlemci aynı zamanda.

 

Sayıların, parametrelerin, dijital belleklerin diliyle konuşarak, gerçekten daha cazip bir gerçek yaratılabilir mi? Bu gerçek için sadakat yemini edilebilir mi? Bu gerçek, sevilebilir mi? Gerçek nedir? Klavyenin tuşlarında gezinen parmak uçları, farenin ritmik tıkırtıları, karşıdaki ışıklı panoda gerçekleşen her eylem, bana bu muazzam tutsaklığın sınırsız özgürlüğünü vermiyor mu? O halde özgürlük nedir?

 

Volkan Demir, “gerçek”, “tutsaklık” ve “özgürlük” sarmalında; sayısız ön çalışma, taslak, veri, ilinek, bilgi parçacığı ve çizimler, çizimler, çizimler, biblolar, duvar resimleri, grafik tasarımlar, dokular, kolajlar, tiplemeler, hafif bir rüzgârda salınan perdeler veyahut dalgalı bir su yüzeyini yanlardan sıkıştıran sesleri buluşturuyor. Açıkçası dökümanter bir pratik ve dökümanter bir sergi.

 

Sanatçıyı, Diyarbakır Sanat Merkezi öncülüğünde gerçekleşen, küratörlüğünü Ali Akay’ın yaptığı Dilin Gücü [5-21 Aralık 2003, Keçiburcu] sergisindeki “Endemic” ve yine küratörlüğünü Ali Akay’ın, asistan-küratörlüğünü ise Şener Özmen’in üstlendiği Dilin Gücü-II: Minör-Oluş’taki sergisindeki [8-20 Mart 2004, Keçiburcu] “Irreplaceable” adlı animasyon filmlerinden anımsayacağız.

 

Yazan: Şener Özmen

 

Sanatçılar

VOLKAN DEMIR

|