DUYURULAR

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşturan film gösterimleri Diyarbakır N-City Avşar Sinema'da yapıldı.

Programın açılışı, 26 Kasım 2015 Perşembe günü 18:00’de, Christian Petzold imzalı "Yüzündeki Sır" (Phoenix) ile gerçekleşti. Goethe-Institut İstanbul’dan konukların da hazır bulunduğu açılış gecesine sinemaseverler yoğun katılım gösterdiler. Pek çok uluslararası festivalde gösterilen ve ödüller kazanan film, II. Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında Berlin'de geçiyor. Şarkıcı Nelly (Nina Hoss) toplama kampından kurtulanlar arasındadır ama yüzü ağır şekilde deforme olmuştur. Geçirdiği estetik ameliyat sonrasında yeni bir yüze ve yeni bir başlangıç yapma şansına kavuşur ama Nelly'nin esas dileği kocası Johnny (Ronald Zehrfeld) ile tekrar buluşmaktır. Christian Petzold "Yüzündeki Sır"da, bol ödüllü filmi "Barbara"nın başrol oyuncuları Nina Hoss ve Ronald Zehrfeld'i tekrar bir araya getiriyor.

Kino 2015'in programındaki bir diğer bol ödüllü Alman filmiyse "Victoria" filmiydi. Sebastian Schipper'in yönettiği filmin ilk gösterimi Şubat ayında Berlin Film Festivali'nde gerçekleşmişti. Kesintisiz tek bir kamera hareketinden oluşan "Victoria" bu özelliğiyle Berlinale'de büyük beğeni toplamış ve 3 ödül kazanmıştı. Bu son derece dinamik film, Berlin'de bir gece kulübünde başlıyor. İspanyol Victoria, kulüpten çıkarken dört erkekle tanışıyor. Berlin'e yeni yeni alışmakta olan genç kadın, bu dört erkekten birisiyle yakın iletişim kurmasının da etkisiyle, onların peşine takılıyor. Eğlenceli bir sohbet ve birkaç şişe içkiyle başlayan bu arkadaşlık, hızla tehlikeli bir maceraya dönüşüyor. Sebastian Schipper yeni filminde, karakterlerin yaşadığı heyecana seyirciyi dakikası dakikasına ortak ediyor. En İyi Film dâhil 6 dalda Alman Film Ödülü kazanmış olan "Victoria", Aralık'ta sahiplerini bulacak Avrupa Film Ödülleri'ne de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında aday gösterildi.

İlk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali'nde gerçekleşen bir diğer Kino 2015 filmiyse, Oliver Hirschbiegel imzalı "Hitler'e Suikast" (Elser: Er hätte die Welt verändert) oldu. Kendi halinde sıradan bir vatandaş olan Georg Elser, çoğu kişiden önce Hitler'in insanlık tarihi için nasıl geri dönülmez yaralara yol açabileceğini, Almanya'yı hatta tüm dünyayı bekleyen tehlikeyi sezmişti. Bu nedenle bizzat bir bomba hazırlayıp, 8 Kasım 1939'da Hitler'e suikast düzenledi. Eğer Hitler olay mekânını 13 dakika erken terk etmese, Elser dünya tarihinin akışını değiştirebilecekti belki de... Bu yıl 7 dalda Alman Film Ödülü'ne aday gösterilen Hitler'e Suikast bu gerçek olayı konu alıyor. Filmde Georg Elser'i canlandıran Christian Friedel En İyi Erkek Oyuncu dalında Avrupa Film Ödülü'ne de aday gösterildi.

Kino 2015 programındaki dördüncü uzun metraj film olan "Ben Kimim?" (Who Am I - Kein System ist sicher) ise nefes nefese izlenen bir aksiyon/gerilim filmiydi. Baran bo Odar'ın yönettiği film, girdiği hiçbir ortamda dikkat çekmeyen ama çocukluğundan beri hep bir süper kahraman olmak isteyen Benjamin'in öyküsünü anlatıyor. Bu içine kapanık genç adam bir hacker grubuna katıldığında önünde yeni kapılar açılıyor. Ancak bilgisayar korsanı kahramanlarımız boylarından büyük bir siber casusluk entrikasına bulaşınca işler karışıyor. Filmin başrolünde "Oh Boy"dan tanıdığımız Tom Schilling'in var.

Kino 2015 bu dört uzun metrajlı film dışında, Alman animasyon sinemasından yakın tarihli örnekleri ücretsiz bir gösterimde Diyarbakırlı çocuk ve yetişkin sinemaseverlerle buluşturdu. DOK Leipzig Festivali'nin Canlandırma Filmler bölümünün programcısı Annegret Richter'in hazırladığı bu 9 filmlik seçkinin ana hedef kitlesi 3-9 yaş arası çocuklar olmasına karşın canlandırma sinemasının yaratıcı imkânlarını sonuna kadar kullanan bu kısa filmleri yetişkinler de keyifle izlediler.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Diyarbakır’a uğrayan program boyunca filmleri yaklaşık 400 kişi izledi. Ek seans koyulan Alman Canlandırma Sineması gösterimlerine yaklaşık 170 çocuk izleyici katıldı. Kentin önemli sivil toplum kurumlarından Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı’nın çocuk grupları da gösterime katılanlar arasındaydı.

Programla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki web adreslerinden edinilebilir:

kino2015.org

facebook.com/kino2015tr

goethe.de/istanbul

german-films.de

Görseller

  • Program

    Program

  • Filmler

    Filmler

|