DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Akıntıya Karşı Aziz Nesin - Sine-Göz Film Atölyesi

Akıntıya Karşı Aziz Nesin - Sine-Göz Film Atölyesi

14 Eylül 2003, Pazar - 15:00
Konu: Akıntıya Karşı Aziz
Konuşmacılar: Ali Nesin, Gülzerin Kızıler (Sine-Göz Film Atölyesi)Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin'in de katıldığı söyleşinin ana teması, Türk aydınlarını konu alan bir belgesel serisi projesinin ilk çıktısı olan belgesel oluşturdu. Yerel basının oldukça ilgi gösterdiği söyleşide, aydınlarımız içerisinde üretkenliği, inadı, cesareti, mücadeleciliği ve tutarlılığı ile hep öne çıkmış Aziz Nesin hatırlandı ve savunduğu değerlerin birkez daha altı çizildi.

Neden Aziz Nesin?
Sine-Göz, ilk konu olarak Aziz Nesin’i seçerken, içeriği fazlasıyla boşaltılan ve “sanatçı”, “entellektüel” anlamlarında kullanılmaya çalışılan aydın kavramını yeniden tanımlamayı hedeflerken, Aziz Nesin’in yaşamının ve mücadelesinin bu alandaki boşluğu ortaya çıkaracağını ve bu boşluğun nasıl doldurulacağı hakkında gerek topluma gerekse aydınlarımıza ve aydın adaylarımıza örnek olacağını düşünmektedir.

Belgesel: Akıntıya Karşı
“Akıntıya Karşı”, ismini; her zaman için ilkelerini koruyabilmiş, bu inadı ve öncülüğü yüzünden sadece düşmanları tarafından değil, yakınındaki insanlar tarafından da yalnız bırakılmış, çoğu zaman “onlara rağmen” adım atmayı tercih edebilmiş Aziz Nesin’in mücadelesinden ve karakterinden almaktadır.

Belgesel ile, Aziz Nesin “bir bütün” olarak tartışılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır.
Belgeselin “çocukluk” konulu ilk bölümünde Aziz Nesin’in ailesi, çocukluğunda önemli yeri olan yakınları, adadaki yaşamı, kaygıları, hayalleri tartışılmaktadır. Savaş yıllarının ve savaş sonrasının sıkıntıları içerisinde büyüyen Aziz Nesin’in “hafız” olan babası, babasını “öldü” göstererek Darüşşafaka’ya kayıt oluşu bu bölümün alt başlıklarıdır. Yurtdışında onlarca ödül alan ve eserleri yaklaşık 100 farklı dile çevrilen Nesin, bir edebiyatçı olarak Türkiye’de tanınmamış, ödül alamamış, antolojilere seçilmemiştir. Belgeselin ikinci bölümünde Aziz Nesin’in Türkiye’de hep görmezden gelinen “yazarlığı” tartışılmakta, aynı bölümde Aziz Nesin’in siyasi ve toplumsal tarihteki yeri, mücadelesi, politik kimliği ve kişisel özellikleri de yer almaktadır. Markopaşa süreci ve Aydınlar Dilekçesi girişimi bölümün ağırlık noktalarıdır.

Sivas Katliamının 10. yılı
Belgeselin önemli bir diğer bölümünü ise, 10. yılında bir kez daha andığımız Sivas Katliamı oluşturmaktadır. Bu yıl çeşitli köşeyazarları tarafından unutulması tavsiye edilen ve faillerinin çıkarılan yasalarla affedilmesi gündeme alınan Sivas Kıyımı siyasi boyutuyla ele alınmıştır.

Son bölümde ise Aziz Nesin’in yaşayan mirası Nesin Vakfı anlatılmaktadır. Bu bölümde Vakfın Nesin’in yaşanmındaki yeri, vakıf çocuklarının görüşleri ve anılarına yer verilerek işlenmeye çalışılmıştır.

Belgeselde Kimler Var?
Belgesel için 15 kişi ile röportaj yapılmıştır. Bunlar arasında Demirtaş Ceyhun, Zeynep Oral, Ali Nesin, Tarık Akan, Oğuz Aral, Müjdat Gezen, Vedat Türkali, Barış Pirhasan, Lütfi Kaleli, Aydın Engin, vakıf çocukları ve yöneticileri bulumaktadır.

Sine-Göz Film Atölyesi hakkında...
Haziran 2002’de kurulan atölye, şimdilik sinema ve görsel iletişim başlıklarına dair ortak kaygılar ve duyarlılıklar taşıyan 5 kişiden oluşmaktadır. Felsefe, ekonomi, edebiyat, iletişim ve sinema alanlarından gelen bireyler, farklı birikimleri zenginliğe dönüştürmeye çalışmaktadır.
Bütün projelerinde “kollektif” çalışma ve sanat anlayışını hayata geçirmeye çalışan Sine-Göz, “Akıntıya Karşı” belgeselinde de arştırma, yönetim, kamera, metin yazımı ve yapım süreçlerini ortak çalışmalar ile tamamlamıştır.

İlk ayağını Aziz Nesin'in oluşturduğu “Akıntıya Karşı” Türkiye aydınlarını ele almayı ve içi boşaltılan aydın kavramını işleyerek bir nebze olsun borcunu ödemeye “Vedat Türkali”yi işleyerek devam edecektir.Grubun çalışmaları devam eden bir diğer projesi ise, Prof. Oya Köymen’in danışmanlığını yaptığı “Türkiye’de Tarım ve Köylülük” konulu belgeseldir.

Sine-Göz'ün Gelecek Projeleri
Gelecek dönemlerde çalışmalarını “Kısa Film” projeleri ile zenginleştirecek olan Sine-Göz’ün, hazırlıklarını sürdürdüğü “Görsel İşitsel Toplumsal Mücadeleler Arşivi” çalışması ise gerekli destek ve fonu sağlayarak hayata geçirilmeyi beklemektedir.

Atölye Katılımcıları
Güzella Bayındır; Editör.
Gülzerin Kızıler; Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğrencisi.
Onur Küçükarslan; Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğrencisi.
Özge Özyılmaz; Bahçeşehir Üniversitesi Sinema-TV Araştırma Görevlisi.
Şule Süzük; Yazar.

|