DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi

AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi

Artıkişler ve Karahaber Video Kolektifi’nin Ankara’da yaşayan Colemêrgi (Hakkârili) kâğıtçılarla birlikte son on yılda ürettiği videoları içeren Agir û Dawet/Ateş ve Düğün video sergisi, 20 Ocak- 5 Şubat 2013 tarihleri arasında Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde Diyarbakır izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Agir û Dawet/Ateş ve Düğün videoları, 1994 yılında Hakkâri'nin Kotranıs Köyü'nün devlet tarafından boşaltılması sonucu göç etmek zorunda kalan köylülerin, 90'ların sonunda Ankara'nın büyük çöplüğe en yakın gecekondu semti olan Türközü'ne yerleşip şehrin merkezindeki atık kâğıtları toplayarak hayatta kalma ve kimliklerini koruma mücadelesini belgeliyor. Zorunlu göçün sonucunda yeni bir yaşam alanında 2001'den bugüne videocular ve kağıtçıların kendileri tarafından düğünde, cenazede, kavgada, sokakta, evde yapılan görsel bir hafıza oluşturuyor.

Agir û Dawet/Ateş ve Düğün sergisinin 20 Ocak 2013 saat 14.00’deki açılışında, sergiyle birlikte, Türkiye'de zorunlu göçün ve bu göçün ardından neler yaşandığının ele alındığı bir forum ve panel düzenlenecek. Forumda ve panelde, gazeteci İrfan Aktan, sanatçı ve akademisyen Pelin Tan, Diyarbakır’dan sosyolog Ruken Ergüneş, video aktivistler Oktay İnce ve Alper Şen, Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği’nden Özge Çelikaslan, Katık Dergisi’nden kağıtçı aktivist Şanlıbey Alabay, kağıtçı düğün kameramanları Emin Çelikok (Ankara), Selami Çelikok (Colemêrg) ile düğün videoları montajcısı Lokman Temel (Ankara) tanıklıklarını ve deneyimlerini paylaşacaklar. Panel bölümünde, forumdaki anlatıların ve tanıklıkların ışığında, Türkiye'de zorunlu göçün kapsamı, politik, sosyal ve ekonomik boyutları ile tartışılacak.

Geçtiğimiz yıl 18 Mart-21 Nisan 2012 tarihlerinde İstanbul DEPO’da seyirciyle buluşan ve Artıkişler ve Karahaber Video Kolektifi’nin Diyarbakır için yeniden kurguladığı Agir û Dawet/Ateş ve Düğün Diyarbakır sergisi, Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği’nin organizasyonu ve Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirildi. Serginin Diyarbakır organizasyonu için, Friedrich Ebert Stiftung ve Anadolu Kültür katkı sundu.

 

İletişim: Amed Sanat Galerisi, Sümerpark, Diyarbakır

Tel: 0 412 226 3079

|