DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi

AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi

Artıkişler ve Karahaber Video Kolektifi’nin Ankara’da yaşayan Colemêrgi (Hakkârili) kâğıtçılarla birlikte son on yılda ürettiği videoları içeren Agir û Dawet/Ateş ve Düğün video sergisi, 20 Ocak- 5 Şubat 2013 tarihleri arasında Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde Diyarbakır izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Agir û Dawet/Ateş ve Düğün videoları, 1994 yılında Hakkâri'nin Kotranıs Köyü'nün devlet tarafından boşaltılması sonucu göç etmek zorunda kalan köylülerin, 90'ların sonunda Ankara'nın büyük çöplüğe en yakın gecekondu semti olan Türközü'ne yerleşip şehrin merkezindeki atık kâğıtları toplayarak hayatta kalma ve kimliklerini koruma mücadelesini belgeliyor. Zorunlu göçün sonucunda yeni bir yaşam alanında 2001'den bugüne videocular ve kağıtçıların kendileri tarafından düğünde, cenazede, kavgada, sokakta, evde yapılan görsel bir hafıza oluşturuyor.

Agir û Dawet/Ateş ve Düğün sergisinin 20 Ocak 2013 saat 14.00’deki açılışında, sergiyle birlikte, Türkiye'de zorunlu göçün ve bu göçün ardından neler yaşandığının ele alındığı bir forum ve panel düzenlenecek. Forumda ve panelde, gazeteci İrfan Aktan, sanatçı ve akademisyen Pelin Tan, Diyarbakır’dan sosyolog Ruken Ergüneş, video aktivistler Oktay İnce ve Alper Şen, Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği’nden Özge Çelikaslan, Katık Dergisi’nden kağıtçı aktivist Şanlıbey Alabay, kağıtçı düğün kameramanları Emin Çelikok (Ankara), Selami Çelikok (Colemêrg) ile düğün videoları montajcısı Lokman Temel (Ankara) tanıklıklarını ve deneyimlerini paylaşacaklar. Panel bölümünde, forumdaki anlatıların ve tanıklıkların ışığında, Türkiye'de zorunlu göçün kapsamı, politik, sosyal ve ekonomik boyutları ile tartışılacak.

Geçtiğimiz yıl 18 Mart-21 Nisan 2012 tarihlerinde İstanbul DEPO’da seyirciyle buluşan ve Artıkişler ve Karahaber Video Kolektifi’nin Diyarbakır için yeniden kurguladığı Agir û Dawet/Ateş ve Düğün Diyarbakır sergisi, Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği’nin organizasyonu ve Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirildi. Serginin Diyarbakır organizasyonu için, Friedrich Ebert Stiftung ve Anadolu Kültür katkı sundu.

 

İletişim: Amed Sanat Galerisi, Sümerpark, Diyarbakır

Tel: 0 412 226 3079

|