DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Adalet Tüketimi

1-22 Mayıs 2005

Küratör: Beral Madra

Sergi Mekanları:

DSM, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi

 

Sanatçılar: Ali Aksakal, Andrej Derkovic, Behrang Samadzadegan, Evrensel Belgin, Heba Farid, Iliko Zautashvilli, Lamia Joreige, Oliver Musovik, Bassam Al Khouri , Panayiotis Michael, Ruben Arevshatyan, Zehra Sonya, Maha Abu Ayyash

 

 “Adalet Tüketimi” sergisi, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde bir yıldır gerçekleştirilen “adalet” konferanslarına eklemlenen bir etkinliktir.

 

Sergi, Balkanlar, Güney Kafkasya, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’den sanatçıları ve onların güncel kültürlerini ve ürünlerini Diyarbakır’da, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde ve Diyarbakır Belediyesi Sanat Galerisi’nde sergilenmek üzere biraraya getirecektir.

 

 Ayrıca, 27 ve 28 Nisan’da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ferda Keskin’in yönetiminde konuk sanatçılar ve Diyarbakır’lı sanatçılarla çalıştaylar da gerçekleştirilecektir.

 

Bu sergi, ortak tarihsel geçmişi, güncel siyasal, ekonomik çıkarları ve öznel toplumsal kültürel alış-verişi olan komşular arasındaki temel iletişim ağını geliştirme girişimidir. Bir iletişim ağı gereksinimi vardır ve sanatçıları bir araya getiren sergiler bu iletişim ağının kurulmasında önemli bir işlev taşımaktadır.

 

Söz konusu kentlerde yaşayan ve çalışan sanatçılar, yapıtları ve diğer çalışmalarıyla bölgenin içinde bulunduğu değişim sürecini ve krizleri değerlendirmektedir; herşeyden önce düş ve gerçeği eşitlemek, korkunç değişimlerin ve darbelerin üstesinden gelmek, çokuluslu şirket ideolojisinin mekanizmasını sindirmek ve günlük yaşama yaratıcılık ve uyanıklıkla egemen olmak istemektedirler.

 

 Bu sergi, demokratikleşme süreci içindeki Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkanlar’da adaletin ve adaletsizliğin çeşitli biçimleri üstüne sözsel ve görsel bir diyalog açmayı ve bölgemizdeki sanatçılar ve aydınlar arasında yeni bir iletişim platformu başlatmayı amaçlıyor.

 

Resim, fotograf, video ve yerleştirmelerden oluşan işler Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde sergilenecektir.

 

 

 

 

 

Bu sergi Prince Claus Foundation desteği ile gerçekleştirilmektedir.

 

 

Sanatçılar

ALI AKSAKAL

ANDREJ ĐERKOVIC

EVRENSEL BELGIN

HEBA FARID

ILIKO ZAUTASHVILI

LAMIA OREIGE

OLIVER MUSOVIK

ORKHAN HUSEYNOV

PANAYIOTIS MICHAEL

RUBEN AREVSHATYAN

ZEHRA SONYA

BEHRANG SAMADZADEGAN

SAADA (MAHA ABU AYYASH)

BERAL MADRA

|