DUYURULAR

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Weje u Rexne'nin Üçüncü Sayısı Çıktı!

Kürtçe araştırma, eleştiri ve edebiyat teorisi dergisi Wêje û Rexne’nin üçüncü sayısı, “Edebiyat ve Sınır” teması ile edebiyatseverlerin karşısına çıktı.

Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema İnternet Yayını

Diyarbakır Sanat Merkezi'nin Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarıyla Eylül-Aralık 2012 süresince yürüttüğü Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema projesinin tartışma metinlerinden oluşan internet kitabı yayında.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Açılış Gösterimi: Direniş Öyküleri

Açılış Gösterimi: Direniş Öyküleri

“Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” Sülüklü Han’da  Pazar günü  kısa bir sunumla açıldı.

Ralf Christensen’in dünyanın farklı kıtalarındaki sivil direniş öykülerini anlattığı Direniş Öyküleri belgesel gösterimi ile devam etti.  Danimarka’daki COP 15 küresel iklim toplantısını kuşatan bisikletli aktivistler, Bolivya’da anayasal taleplerini duyurmaya çalışan grafitici kadın eylemciler, Nepal’de ezilenlerin isyan bayrağını açtığı meydan tiyatrosu gösterileri, Mısır’da Tahrir olaylarından sadece haftalar önce politik şarkılar söylerken polisle karşı karşıya gelen müzisyenler… Dört farklı kıtadan küçük ama alternatif sivil itaatsizlik öyküleri anlatan Direniş Öyküleri, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’ndeki gösteriminin ardından Türkiye’de ikinci kez Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu.

16 Eylül’de yapılan açılışın ardından, Kasım 2012’ye kadar süren  programda çocuk hakları, gençlik ve eğitim, kadın hakları ve LGBT aktivizmi, insan hakları ve toplumsal adalet başlıkları ele alındı. Programın kapanış konusu ise kentleşme ve kentsel dönüşüm oldu. İki hafta arayla Cuma-Cumartesi günleri yapılan film gösterimleri ve ikinci gösterimin ardından gerçekleşen yuvarlak masa tartışmalarından oluşan program, Diyarbakır’da insan hakları alanındaki tartışma gündemlerini dünyanın farklı yerlerindeki benzer tartışmalarla ilişkilendirmeyi ve hem sinemaseverlerin hem de sivil toplum gönüllülerinin ortak ilgisine açmayı hedefledi.

“Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” 16 Eylül’deki açılışın ardından 21-22 Eylül 2012 tarihlerinde ÇAÇA ve Göç Vakfı ortaklığıyla çocuk hakları başlığının ele alındığı programla devam etti.

Görseller

|