DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

5 Nolu Cezaevi belgeseli gösterimi yapıldı

12 Mart 2010, Cuma

5 Nolu Cezaevi belgeseli gösterimi yapıldı

Saat: 17.00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır Tabip Odası işbirliği ile Çayan Demirel’in yönettiği “5 Nolu Cezaevi” isimli belgesel gösterimini gerçekleştirdi. Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi tutuklularının ve tanıklarının yanısıra çok sayıda kişinin izlediği belgesel film, 12 Eylül askeri darbesinden 1984 yılına kadar geçen süreçte 34 tutuklunun ölümüne ve yüzlerce kişinin sakat kalmasına yol açan Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’ni konu ediniyor.

Belgesel gösteriminin ardından Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Selçuk Mızraklı başta olmak üzere, Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Mustafa Özer ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi uygulamalarına maruz kalmış olan dönemin tutukluları, belgesel ile ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Selçuk Mızraklı, 12 Eylül sürecini ve 5 Nolu Cezaevi uygulamaları üzerinde bir değerlendirmede bulunarak bir daha bu günlerin yaşanmaması için herkesin kendisi üzerine düşen dersleri çıkarmak zorunda olduğuna işaret etti.Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Mustafa Özer’de yaşanan uygulamaları hatırlatarak avukat olarak o günlere tanık olmanın ne kadar büyük bir acı olduğunu dile getirdi. Konuşmakta zorluk çeken ve gözleri dolan Özer, bir daha o günlerin yaşanmaması için demokrasi ve barış mücadelesinin sürdürmenin önemine dikkat çekti.

|