DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

5 Nolu Cezaevi belgeseli gösterimi yapıldı

12 Mart 2010, Cuma

5 Nolu Cezaevi belgeseli gösterimi yapıldı

Saat: 17.00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır Tabip Odası işbirliği ile Çayan Demirel’in yönettiği “5 Nolu Cezaevi” isimli belgesel gösterimini gerçekleştirdi. Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi tutuklularının ve tanıklarının yanısıra çok sayıda kişinin izlediği belgesel film, 12 Eylül askeri darbesinden 1984 yılına kadar geçen süreçte 34 tutuklunun ölümüne ve yüzlerce kişinin sakat kalmasına yol açan Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’ni konu ediniyor.

Belgesel gösteriminin ardından Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Selçuk Mızraklı başta olmak üzere, Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Mustafa Özer ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi uygulamalarına maruz kalmış olan dönemin tutukluları, belgesel ile ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Selçuk Mızraklı, 12 Eylül sürecini ve 5 Nolu Cezaevi uygulamaları üzerinde bir değerlendirmede bulunarak bir daha bu günlerin yaşanmaması için herkesin kendisi üzerine düşen dersleri çıkarmak zorunda olduğuna işaret etti.Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Mustafa Özer’de yaşanan uygulamaları hatırlatarak avukat olarak o günlere tanık olmanın ne kadar büyük bir acı olduğunu dile getirdi. Konuşmakta zorluk çeken ve gözleri dolan Özer, bir daha o günlerin yaşanmaması için demokrasi ve barış mücadelesinin sürdürmenin önemine dikkat çekti.

|