DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (Difak) tarafından, 2013 yılından bu yana düzenlenen Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti. Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), Nar Photos ve WePhotos ortaklığıyla, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Du Çem Cafe ve Sanat Evi işbirliğiyle düzenlenen 5. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl fotoğrafın onarıcı ve bir araya getirici gücüne atıfla “Her Şeye Rağmen Fotoğraf” şiarıyla yola çıktı. İstanbul ve Diyarbakır’dan fotoğrafçıların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte çok sayıda sunum ve atölye gerçekleşti.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, 7-8 Mayıs 2017 tarihlerinde ABD’li fotoğrafçı, gazeteci ve akademisyen Donna De Cesare ile yapılan bir portfolyo okuma değerlendirmesi ve fotoğraf söyleşisi ile başladı. ABD Adana Başkonsolosluğu’nun katkısı ve işbirliğiyle gerçekleşen programda Diyarbakırlı fotoğrafçılar çalışmalarını paylaşma ve sanatçının fotoğraf yaklaşımıyla tanışma fırsatı buldular. Fotoğraf Günleri’nin uluslararası ayağındaki ikinci önemli konuğu, daha önce fotoğraf ajansı yöneticiliği, iletişimcilik ve eğitmenlik yapan Hollandalı Evelien Kunst oldu. Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşen programda Evelien Kunst, 20 yıla yakın bir sürede fotoğrafın çeşitli alanlarında edindiği profesyonel birikimini, Diyarbakır’daki fotoğrafçı ve fotoğraf ajanslarıyla paylaştığı bir atölye ve izleyiciye açık bir de konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca Irak’ta etkili işlere imza atan Metrography Fotoğraf Ajansı’ndan Ahmed Najm da izleyicilere Irak’taki güncel gelişmelerin fotoğraf alanındaki karşılıklarını aktardı.

Fotoğraf Günleri kapsamında 22 Mayıs Pazartesi’den başlayarak tüm hafta boyunca akşamları Difak’ta fotoğrafçılar ve görsel alanda üreten sanatçılar çalışmalarını paylaştıkları sunumlar gerçekleştirildi. Sabri Özdemir, Cenk Gençdiş, Hakan Yaralı ve Enis Rıza bu sunumlarla izleyiciyle buluşacak. Programda öne çıkan iki de atölye vardı. Ümit Kıvanç’ın fotoğraf teknikleri üzerine gerçekleştireceği atölye ve Şehlem Kaçar moderatörlüğünde gerçekleşen Kadın Fotoğrafçılar Çalıştayı Fotoğraf Günleri programı kapsamında düzenlendi. Programın hafta sonu etkinlikleri, 26 Mayıs Cuma günü saat 17.00’de Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan açılışın ardından 18.30’da “Belgesel Fotoğrafta Yeni Yaklaşımlar” paneliyle başladı. Açılışta daha önce Diyarbakır Fotoğraf günleri etkinliğine katılan ve hayatını kaybeden önemli belgesel fotoğrafçı Stanley Green anısına küçük bir gösteri yapıldı. Özcan Yurdalan moderatörlüğünde yürütülen açılış paneline ise Yücel Tunca ve Özcan Yaman konuşmacı olarak katıldı. Program, 27-28 Mayıs günleri Türkiye’den ve bölgeden fotoğrafçıların ve derneklerin sunumlarıyla Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda devam etti. Şenay Öztürk ve Yasin Akgül’ün sunumlarının yanı sıra komşu şehirler Batman, Mardin ve Urfa’dan dernek temsilcileri de programda yer aldı. Batman Kültür ve Sanat Derneği, Batman Gençlik Evi Fotoğraf Kulübü, Mardin Ro-graf’tan Selmet Güler, Urfa Mefsad’dan Murat Yazar ve Paşa İmrek son süreçteki çalışmalarını sundular. Her yıl gibi bu yıl da program, genel bir değerlendirme ile geleceğe dair önerilerin paylaşıldığı kapanış forumuyla sona erdi.

Bugüne dek Türkiye’nin yanı sıra ABD, Ortadoğu ve Avrupa’nın birçok ülkesinden onlarca sanatçı, akademisyen, fotoğrafçı ve kurumu ağırlayan Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, fotoğrafla ilgili güncel meseleleri Diyarbakır’daki izleyicilerle buluştururken, aynı zamanda Diyarbakır ve bölgedeki fotoğraf birikimini görünür kılma işlevini de sürdürüyor.

 

|