DUYURULAR

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (Difak) tarafından, 2013 yılından bu yana düzenlenen Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti. Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), Nar Photos ve WePhotos ortaklığıyla, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Du Çem Cafe ve Sanat Evi işbirliğiyle düzenlenen 5. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl fotoğrafın onarıcı ve bir araya getirici gücüne atıfla “Her Şeye Rağmen Fotoğraf” şiarıyla yola çıktı. İstanbul ve Diyarbakır’dan fotoğrafçıların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte çok sayıda sunum ve atölye gerçekleşti.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, 7-8 Mayıs 2017 tarihlerinde ABD’li fotoğrafçı, gazeteci ve akademisyen Donna De Cesare ile yapılan bir portfolyo okuma değerlendirmesi ve fotoğraf söyleşisi ile başladı. ABD Adana Başkonsolosluğu’nun katkısı ve işbirliğiyle gerçekleşen programda Diyarbakırlı fotoğrafçılar çalışmalarını paylaşma ve sanatçının fotoğraf yaklaşımıyla tanışma fırsatı buldular. Fotoğraf Günleri’nin uluslararası ayağındaki ikinci önemli konuğu, daha önce fotoğraf ajansı yöneticiliği, iletişimcilik ve eğitmenlik yapan Hollandalı Evelien Kunst oldu. Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşen programda Evelien Kunst, 20 yıla yakın bir sürede fotoğrafın çeşitli alanlarında edindiği profesyonel birikimini, Diyarbakır’daki fotoğrafçı ve fotoğraf ajanslarıyla paylaştığı bir atölye ve izleyiciye açık bir de konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca Irak’ta etkili işlere imza atan Metrography Fotoğraf Ajansı’ndan Ahmed Najm da izleyicilere Irak’taki güncel gelişmelerin fotoğraf alanındaki karşılıklarını aktardı.

Fotoğraf Günleri kapsamında 22 Mayıs Pazartesi’den başlayarak tüm hafta boyunca akşamları Difak’ta fotoğrafçılar ve görsel alanda üreten sanatçılar çalışmalarını paylaştıkları sunumlar gerçekleştirildi. Sabri Özdemir, Cenk Gençdiş, Hakan Yaralı ve Enis Rıza bu sunumlarla izleyiciyle buluşacak. Programda öne çıkan iki de atölye vardı. Ümit Kıvanç’ın fotoğraf teknikleri üzerine gerçekleştireceği atölye ve Şehlem Kaçar moderatörlüğünde gerçekleşen Kadın Fotoğrafçılar Çalıştayı Fotoğraf Günleri programı kapsamında düzenlendi. Programın hafta sonu etkinlikleri, 26 Mayıs Cuma günü saat 17.00’de Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan açılışın ardından 18.30’da “Belgesel Fotoğrafta Yeni Yaklaşımlar” paneliyle başladı. Açılışta daha önce Diyarbakır Fotoğraf günleri etkinliğine katılan ve hayatını kaybeden önemli belgesel fotoğrafçı Stanley Green anısına küçük bir gösteri yapıldı. Özcan Yurdalan moderatörlüğünde yürütülen açılış paneline ise Yücel Tunca ve Özcan Yaman konuşmacı olarak katıldı. Program, 27-28 Mayıs günleri Türkiye’den ve bölgeden fotoğrafçıların ve derneklerin sunumlarıyla Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda devam etti. Şenay Öztürk ve Yasin Akgül’ün sunumlarının yanı sıra komşu şehirler Batman, Mardin ve Urfa’dan dernek temsilcileri de programda yer aldı. Batman Kültür ve Sanat Derneği, Batman Gençlik Evi Fotoğraf Kulübü, Mardin Ro-graf’tan Selmet Güler, Urfa Mefsad’dan Murat Yazar ve Paşa İmrek son süreçteki çalışmalarını sundular. Her yıl gibi bu yıl da program, genel bir değerlendirme ile geleceğe dair önerilerin paylaşıldığı kapanış forumuyla sona erdi.

Bugüne dek Türkiye’nin yanı sıra ABD, Ortadoğu ve Avrupa’nın birçok ülkesinden onlarca sanatçı, akademisyen, fotoğrafçı ve kurumu ağırlayan Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, fotoğrafla ilgili güncel meseleleri Diyarbakır’daki izleyicilerle buluştururken, aynı zamanda Diyarbakır ve bölgedeki fotoğraf birikimini görünür kılma işlevini de sürdürüyor.

 

|