DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

5. Centinje Bienali Üzerine

2 Ekim 2004, Cmt

Konu:
5.Centinje Bienali Üzerine
Konuşmacılar: Halil Altındere – Şener Özmen
Saat: 19:00

Balkan'ı Balkanlar'a iade etmek
Geçtiğimiz 18 ay boyunca Batı Avrupa'da üç büyük sergi gerçekleşti ve her biri “Balkanlar” olarak bilinen kültürel ve coğrafi alanı kapsıyordu. Graz, Viyena/Klosterneuburg ve Kassel bu sergilere ev sahipliği yaptı. Bu üç proje sanatsal açıdan birbirleriyle örtüşüyorlarsa da, yaklaşım ve sonuçları açısından birbirlerinden ayrılıyorlardı.

Kassel'de sergilenen Balkan Üçlemesi diğerlerinden birçok bakımdan ayrılan bir sergi: Balkanlar olarak bilinen bölgenin tek ve sabit bir kuratör gözüyle ele alınmadığı, daha çok karşılıklı diyaloğa ve özgürleşmeye dayalı bir dizi uzun dönemli etkinlikten oluşan bir proje.

Projenin üç bölümü bir yıldan uzun bir zamana yayıldı. Balkan Üçlemesi 30 Ağustos 2003'te, 88 sanatçı In the Gorges of the Balkans'da bir araya geldiklerinde, adeta musiki bir buluşma olarak başladı ve son bir akordla dört farklı yerde sonlanacak. Kassel'deki sergi (Mangelos retrospektif sergisi, Marjetica Potrč projesi ve Jasmila Žbanić'in filmleri), Karadağ'daki V. Centinje Bienali, Tirana'daki uydu projesi ve bir Türk/Kürt şehri olan Diyarbakır'daki önemli Sanat Gösterisi ile eş zamanlı olarak 19 Eylül 2004'te sona erecek.

Bu projenin gücü, enerjisi ve ruhu - ki bunun bir başlangıç, bir ilham kaynağı olarak ele alınmasını arzu ediyoruz- o güne kadar kendisini ele vermeyecek.
Bu projeyi birlikte yaptığım ve bütün bu yılki etkinlikleri koordine eden Nataša Ilić'in katalogdaki röportajında bahsettiği gibi, V. Centinje Bienali'yle Balkanlara geri döneceğiz. Bu “geri dönüş” In the Gorges of the Balkans sergisini gördükten sonra bu projeyi Centinje'ye taşımak için Nataša ve beni davet eden ve Centinje Bienali'nin kurucusu ve başkanı olan Nikola Petrović Njegoš'in de temel amacıydı zaten.

Bu noktada, her şeyden önce, tüm sanatçılara ve aynı zamanda da meslektaşlara ve katılımcılara Kassel, Zagreb, Centinje, Dubrovnik, Tirana ve Shkodar'daki yardımları için teşekkür ediyorum. Umarım bu Bienal, bölgeye yeniden bir kültürel kimlik kazandırması ve orası için güçlü/sürekli bir işbirliği başlatması açısından güzel bir başlangıç olur.

Bunu seviyorum – ama terk etmek zorundayım. Bu hayatımın en heyecan verici ve teşvik edici yıllarından biri oldu.

|