DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

5. Centinje Bienali Üzerine

2 Ekim 2004, Cmt

Konu:
5.Centinje Bienali Üzerine
Konuşmacılar: Halil Altındere – Şener Özmen
Saat: 19:00

Balkan'ı Balkanlar'a iade etmek
Geçtiğimiz 18 ay boyunca Batı Avrupa'da üç büyük sergi gerçekleşti ve her biri “Balkanlar” olarak bilinen kültürel ve coğrafi alanı kapsıyordu. Graz, Viyena/Klosterneuburg ve Kassel bu sergilere ev sahipliği yaptı. Bu üç proje sanatsal açıdan birbirleriyle örtüşüyorlarsa da, yaklaşım ve sonuçları açısından birbirlerinden ayrılıyorlardı.

Kassel'de sergilenen Balkan Üçlemesi diğerlerinden birçok bakımdan ayrılan bir sergi: Balkanlar olarak bilinen bölgenin tek ve sabit bir kuratör gözüyle ele alınmadığı, daha çok karşılıklı diyaloğa ve özgürleşmeye dayalı bir dizi uzun dönemli etkinlikten oluşan bir proje.

Projenin üç bölümü bir yıldan uzun bir zamana yayıldı. Balkan Üçlemesi 30 Ağustos 2003'te, 88 sanatçı In the Gorges of the Balkans'da bir araya geldiklerinde, adeta musiki bir buluşma olarak başladı ve son bir akordla dört farklı yerde sonlanacak. Kassel'deki sergi (Mangelos retrospektif sergisi, Marjetica Potrč projesi ve Jasmila Žbanić'in filmleri), Karadağ'daki V. Centinje Bienali, Tirana'daki uydu projesi ve bir Türk/Kürt şehri olan Diyarbakır'daki önemli Sanat Gösterisi ile eş zamanlı olarak 19 Eylül 2004'te sona erecek.

Bu projenin gücü, enerjisi ve ruhu - ki bunun bir başlangıç, bir ilham kaynağı olarak ele alınmasını arzu ediyoruz- o güne kadar kendisini ele vermeyecek.
Bu projeyi birlikte yaptığım ve bütün bu yılki etkinlikleri koordine eden Nataša Ilić'in katalogdaki röportajında bahsettiği gibi, V. Centinje Bienali'yle Balkanlara geri döneceğiz. Bu “geri dönüş” In the Gorges of the Balkans sergisini gördükten sonra bu projeyi Centinje'ye taşımak için Nataša ve beni davet eden ve Centinje Bienali'nin kurucusu ve başkanı olan Nikola Petrović Njegoš'in de temel amacıydı zaten.

Bu noktada, her şeyden önce, tüm sanatçılara ve aynı zamanda da meslektaşlara ve katılımcılara Kassel, Zagreb, Centinje, Dubrovnik, Tirana ve Shkodar'daki yardımları için teşekkür ediyorum. Umarım bu Bienal, bölgeye yeniden bir kültürel kimlik kazandırması ve orası için güçlü/sürekli bir işbirliği başlatması açısından güzel bir başlangıç olur.

Bunu seviyorum – ama terk etmek zorundayım. Bu hayatımın en heyecan verici ve teşvik edici yıllarından biri oldu.

|