DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Kürtçe edebiyata dünya edebiyatı içinde alan açan, dünya edebiyatının önemli örneklerini Kürtçe’ye kazandıran Lîs Yayınevi ve Diyarbakır’ın kültür sanat hayatına, diğer kentler ve uluslararası sanat ortamıyla ilişkisine katkı sunmak üzere çalışmalar yürüten Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığında 25 Eylül-31 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yılın bir diğer ortağı ve ev sahibi, Şubat 2020’de Lîs Yayınları’nın girişimiyle hayata geçen Wêjegeh Amed | Diyarbakır Edebiyat Evi ve tüm programlar Wêjegeh Amed’in Youtube kanalı üzerinden yayınlanacak.İlk kez 2013 yılında hayata geçen ve 2018'de ikincisi düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, 2020’de Kültür için Alan desteğiyle, Kürtçe ve Türkçe edebiyat dünyasının ötesine taşan bir coğrafyada çevrimiçi olarak gerçekleşecek. 

Program, dünya genelinde gündemi belirleyen salgınla birlikte yakın geleceği görebilmenin her zamankinden zor olduğu bir dönemde, edebiyatın penceresinden geçmişi düşünen, geleceği merak eden bir dizi konuşma, tartışma ve söyleşiden oluşuyor. 

25 Eylül Cuma akşamı program sunuşu ardından gerçekleşecek açılış buluşmasında, eşitlik ve özgürlük temasıyla yazdığı şiirleriyle Kürtçe edebiyatın önemli isimlerinden Abdullah Peşêw ve tarihe, kültüre ve toplumsal hayata farklı yaklaşımlar içeren çalışmalarıyla tanınan Gündüz Vassaf yer alıyor. İçinden geçtiğimiz dönemde ortak endişelere, edebiyatın bir arada düşünmeyi ve hissetmeyi mümkün kılan güçlendirici etkisiyle yaklaşmayı amaçlayan soruları gündeme getiren “Edebiyat ve Kırılgan Gelecek” başlıklı ilk oturumda ise Burhan Sönmez ve Gaye Boralıoğlu, kendi eserlerine de referans vererek bulunduğumuz dünyanın ahvalini edebiyatın penceresinden tartışıyor. Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin bu yılki onur konuğu, bütün hayatını Kürtçe edebiyatla ilgili çalışmalara adamış, üretimleri birçok dile çevrilmiş Bavê Nazê. 26 Eylül Cumartesi günü yazarın eserleri üzerinden kurduğu dünyanın tartışıldığı “Bavê Nazê’nin Edebi Dünyası: Gerçeklik ve Ötesi” oturumuyla devam edecek etkinlik, farklı coğrafya ve dilleri temsil eden çok sayıda yazarın değerli katkılarıyla çok boyutlu bir düşünme ve tartışma alanı sunuyor.  

Programda kadın yazınına ilişkin oturumlar da dikkat çekiyor. Zabel Yeseyan’ın eserleri ve yaşamına odaklanırken edebiyatın geçmişten geleceğe taşınan mirasını hatırlatan ve ulusal edebiyat içindeki yok sayma pratiklerini tartışan “Geçmişten Bir Ufuk: Zabel Yesayan” etkinliği Aras Yayınları işbirliğiyle hayata geçiyor. Dünyanın farklı yerlerinden kadın araştırmacı ve yazarlar güncel Kürtçe roman ve şiirde yer alan geleneksel kadın temsillerini tartışırken, Kürtçe edebiyatında kadının sesini arıyor. Edebiyatın çok dilli penceresinde dillerin imkânı üzerine de düşünmeyi öneren programda, Kürtçe’nin yeni ifade biçimleri alanındaki deneysel çalışmaları ile eşsiz eserler üreten Ehmed Huseynî, “Bulutumsu Yakarışlar” adıyla Kurmancî şiirde açılan yeni ufukları işaret ediyor. Sözlü edebiyattan yazılı edebiyata uzanan bir çizgide Lazca’nın yaşam öyküsü “Dil Yarası: Lazca’nın Bilinmeyenleri” başlığıyla programda yer alıyor. Bugünle geleceği birbirine bağlayan değişiklikler edebiyatın ilgi alanları kadar yayıncılığın yaşadığı değişim açısından da yeni soruları beraberinde getiriyor. “Kitabın Yolculuğu” oturumu, yayıncılık alanında hızla gelişen dijitalleşmeyi, tekelleşme, erişim ve telif ekseninde tartışmaya açıyor.

Programda dünya edebiyatıyla ilgili de pek çok bölüm var. Malta, Polonya ve Birleşik Krallık Galler’den yazarların katılımıyla Avrupa’nın sınırlarını ve edebiyatın kırılgan gelecekteki rolünü yeniden düşünmeye ve tartışmaya açan “Avrupa Edebiyatının Sınırında” başlıklı buluşma Literature Across Frontiers işbirliğiyle gerçekleşiyor. Notos Kitap işbirliğiyle düzenlenen ve Alejandro Zambra’dan Thomas Bernhard’a farklı arka planlardan gelen yazarların metinlerindeki yaratıcı potansiyelleri gözden geçiren “Yansımalar: Dünya Edebiyatında Karşılaştırmalı Metin Okumaları” oturumunda ise edebiyatın aynasından geleceğin ufku yorumlanıyor. Programda ayrıca Metis Yayınları işbirliğiyle düzenlenen iki oturum var. Ursula K. Le Guin’in önemli eseri Mülksüzler ile Nabokov’un az bilinen eserlerinden Çarpık Dünya’nın açtığı iktidar tartışmasını ele alan “Edebiyatın Direnci”  edebiyatta kolektif direnişi örmenin yollarına bakarken, “Edebiyatın Kuşkusu: Eko-kurguda Şiddet, Keder ve Yas” oturumunda güncel dünyayı algılamak için bir imkân sunan eko-eleştiri odağa alınıyor ve insanın doğayla kurduğu ilişkideki konumu sorgulanıyor. Türkçe ve Kürtçe’nin iki büyük şairi Cegerxwîn ve Nazım Hikmet, Ayrıntı Yayınları işbirliğiyle gerçekleşen “Baharın İnadı” başlıklı oturumda bir araya geliyorlar; şiirlerinde kesişen umut, gelecek ve direniş vurgularının yanı sıra gerçeklik ve sembolizm tartışmasıyla gündeme geliyorlar.

3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, edebiyatla kesişen alanlara da yer veriyor.   Çocuklar ve yetişkinler için masal ve hikâye anlatıcılığı üzerine çok dilli çalışmalar yapan ve canlı performanslar düzenleyen Amidart Kültür Sanat Kolektifi, “Masal Diyarına Yolculuk”’ta Zazakî masal ve hikâyelerden “Helîç û Belîç” ve “Hamolek’i” bu kez Edebiyat Günleri izleyicileri için sunuyor. Ayrıca 2020 yaz ayları boyunca Edebiyat Günleri kapsamında hayata geçen Hayal Edilen Şehir Yaratıcı Yazı Atölyesi’nden bir öykü ve Kürtçe şiirin çağdaş dört isminden birer şiiri film olarak sunan şiir-filmler programın içeriğini zenginleştiriyor.

3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Programı, 31 Ekim Cumartesi günü bu yılın onur konuğu olan Bavê Nazê’nin gerçeklik ve hakikati arayan edebiyatının serüvenini paylaşan kapanış konuşmasıyla sona erecek.

İçinden geçtiğimiz belirsiz ve zor zamanlarda, edebiyat ve yaşam üzerine konuşmanın ve geçmiş, bugün ve gelecek arasında bir köprü kurabilmenin yollarını arayan Edebiyat Günleri programı, Wêjegeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi’nin youtube kanalı vasıtasıyla tüm dünyada izlenebilecek.

Lîs Yayınları- Diyarbakır Sanat Merkezi- Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi

Ayrıntılı bilgi için: wejegeh@gmail.com

 

Dökümanlar

|