DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

"4. Diyarbakır Film Günleri" Gerçekleştirildi

23-25 Nisan 2010

 Film Günleri: 4. Diyarbakır Film Günleri Gerçekleştirildi

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi, Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, ev sahipliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Diyarbakır Film Günleri” gerçekleştirildi. Diyarbakır Sanat Merkezi bünyesinde kurulan ve yaklaşık 7 yıldır çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Sinema Kulübü organizasyonluğunda gerçekleştirilen film günleri programı kapsamında, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çok sayıda kısa ve belgesel filmlerin yanında bir de iki tane uzun metrajlı film gösterildi.

 

Wenda/Kayıp…

 

Filmler arasında yurtdışından gelen filmler de gösterilirken, bu yılki film günlerinin ayrı bir önemi olduğunu söylemek gerekir. Bu yılki film günleri kapsamında, Diyarbakır Sinema Kulübü üyesi üç genç yönetmenin birlikte yazıp yönettikleri “Wenda / Kayıp” başlıklı uzun metrajlı bir filmin galası yapıldı. Önceki yıllarda başarılı kısa filmleriyle dikkatleri çeken M. Sait Korkut, Ali Kemal Çınar ve Abdullah Yaşa’nın birlikte yönettikleri film, yaklaşık otuz yıldır süren savaşın hakim olduğu bir şehirde yaşanan kayıpları konu ediniyor. Kayapınar Belediyesi Cegerxwîn Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterilen filmi 500 kişi izledi. Olumlu tepkilerin alındığı film başta Kürt sorunu olmak üzere bölgede yaşanan bir çok sosyal ve politik atmosfere göndermeler içeriyor. Film özellikle de 90’lı yıllarda yaşanan köy yakmalar, kayıplar, faili meçhul cinayetler ve bunlarla eş zamanlı yaşanan göçlere ve bunların toplumda yarattığı trawmatik problemlere hem içerden hem de dışarıdan bir gözle yansıtma çabasında. Teknik ve maddi imkansızlıklara rağmen uzun ve özverili bir ekip çalışmasıyla ortaya konulan film, aynı zamanda Kürt sinemasının aldığı mesafe de önemli bir yeri olacağını söylemek mümkün. Film günleri programı kapsamında yer alan diğer filmlerin gösterimi ise Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gösterimlerinin yanısıra yönetmenlerin katılımıyla filmler üzerine söyleşiler de gerçekleştirildi. Farklı bölgeden gelen kısa filmler, ağırlıklı olarak toplumsal ve kültürel dinamikleri ile gündelik yaşamın kıyısında yaşanan irili ufaklı problemlere uzanan filmler.

 

Bisqlet, Antenna…

 

Örneğin hem çekim planları hem de konusu ile dikkatleri üzerine çeken “bisqilet” isimli kısa film, çöp toplayarak yaşayan baba ve oğlun artık sıradanlaşan yoksulluk ve yoksunluklarını sözsüz ve sessiz bir anlatım ile meseleyi ortaya koyuyor. Serhat Karaaslan’ın yönettiği film, bir çok kişi tarafından beğenilirken, yine Karaaslan’a ait, “Araf” isimli kısa filmin de gösterimi yapıldı. Serge Avedikian’ın 16 dakikalık “Hayırsız Ada” isimli kısa animasyon filminin de dikkat çektiği gösterimler içinde “Anten” isimli kısa 12 dakikalık kısa film de oldukça beğeni kazandı. Erbil’den gelen ve Adnan Osman’ın yönettiği film, insanın yaşlandıktan sonra yaşadığı yalnızlık sürecinde neler yapacağı yönündeki sorulara verilecek yanıt üzerine kurulu. Başka evlerin gözükmediği, yağan karın ortasında ıssız bir mezar gibi duran bir evin içinde ve etrafında telaşla koşturan yaşlı bir kadını konu ediniyor film. Yaşlı kadın, sık sık elektrikler kesilmesine rağmen, elektrik gelir gelmez o kar tipiye rağmen televizyonda gösterilen çizgi filmi izlemek için damdaki antenden kaynaklı yaşanan problemi giderme telaşında. Antenden kaynaklı problem kısa süreli giderildiğinde izlediği çizgi filmden keyf alan yaşlı kadın, rüzgar ve tipi nedeniyle antenin kırılmasından sonra derin bir üzüntü içinde kalıyor. Bu arayışın yanıtını yine film günleri kapsamında Diyarbakır’a gelen filmin yönetmeni Adnan Osman yanıtladı. Film gösteriminin ardından yapılan söyleşide konuşan Osman, filmin kendisi için önemli olduğunu dile getirerek, filmin insanın yaşlandıktan sonra varlık olarak ne tür eğilimler peşinde olacağını anlatmaya yönelik olduğunu söyledi. Kendisi için insanların yaşlanınca çocukluğuna dönme arzusunun olduğunu savunan Osman, “ben de bunu düşünerek bu filmi yaptım” dedi. Selahaddin Üniversitesi’nde aynı zamanda sinema bölümünde öğretim görevlisi de olan Osman, bu yönlü felsefesi olan filmler yapmaya devam edeceğini de dile getirdi.

 

Bêdengî, Hadigner, Dut zamanı…

 

Üç gün süren film günleri kapsamında gösterilen kısa filmlerden dikkat çeken diğer filmlerden biri de Sibil Çekmen’in Ermenice çektiği Hadigner/Taneler, isimli filmin yanısıra “sessizlik/Bêdengî” filmi yine “Dut Zamanı”, “doğum” isimli filmler izleyenlerin beğenisini kazandı. Aziz Çapkurt’un yönettiği 14 dakikalık “sessizlik” filmi, vaktiyle askerlik yaparken operasyon sırasında göz altına aldıkları bir kişinin hikayesine tanık olan bir kişinin içinde bulunduğu ruhsal durumunu anlatıyor. Genç adam fotoğraf çerçeveleten bir yerde çalışırken karşısına camı tamir edilmek üzere getirilen bir fotoğrafı görünce yaşadığı trawmaya odaklanıyor. Çünkü fotoğraftaki kişi, genç adamın askerdeyken gözaltına aldıkları ve bir daha da geri getirmedikleri insandı. O yüz, kendi halinde yaşayan genç adamın vicdanında bir yara gibi giderek derinleşiyor… Film günleri, son etkinliğini Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen bir dinleti ile sona erdi. Özlem Bozdağ, Mustafa İlhan, Önder Işık’ın verdiği dinletide, Ermenice, Türkçe ve Kürtçe ezgiler ve şarkılar seslendirildi.

|