DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kasım ile Nasır

Oyun: Kasım ile Nasır
Yazan: Murathan Mungan
Yöneten: Şule Ateş
Proje Danışmanı: Prof. Dr. Metin And
Kostüm Tasarımı: Çağla Ormanlar
Kostüm Uygulama: Çağla Köseoğlu
Müzik Tasarımı: Mustafa Demir, Hasan Elhakan
Işık Tasarımı: İzzettin Biçer
Halk Dansları Uzmanı: Hasan Elhakan
Yönetmen Yardımcısı: Barış Işık

Müzisyenler: Mustafa Demir-Bihter Can-Mustafa Alp
Solistler: Dilek Alpaslan-Perihan Kaya
Sahne Görevlisi: Levent Yılmaztürk
Afiş Resmi: Deniz Bilgin
Afiş/ Broşür Tasarımı: Ali Aksakal
Takılar: Kamuran Can koleksiyonu

Oyuncular:
Efsuncu kadınlar: Muna Erselçuk, Rezzan Kaya, Ezo Cansever
Cudana: Sibel Can
Mustafa: Barış Işık
Kureyşa: Sevgi Yusufoğlu
Hazer Bey: Ali Aksakal
Kasım: İbrahim Tokgöz
Nasır: Serhat Ertuna
Suveyda: Berrin Çelik
Hayalet: Rasim Eren



Murathan Mungan’ın “Kasım ile Nasır” öyküsü, 4 -11 - 12 -13 Haziran’da, Diyarbakır’da, Gençlik ve Kültür Merkezi olarak kullanılan, restore edilmiş eski bir Diyarbakır evinde sahneleniyor. Oyun, 4 Haziran’da Diyarbakır 4. Kültür Sanat Festivali kapsamında ilk kez sergilenecek. Şule

 

 

Ateş’in uyarladığı ve yönettiği oyun, Anadolu Kültür / Diyarbakır Sanat Merkezi’nin projesi; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Eczacılar Odası tarafından destekleniyor.

Proje danışmanlığını Prof. Metin And’ın yaptığı oyun, İran Dramatik Sanatı Ta’ziye ve Türk Seyirlik geleneğinin estetik biçimiyle, çağdaş oyunculuk yöntemlerini birleştiriyor. Göçebe bir Kürt aşiretinin masalımsı hikayesini anlatan oyun, Kürt müziği ve yöresel danslar kullanılarak, Diyarbakır’lı genç oyuncularla çalışıldı. Şule Ateş’in 2003 Sonbaharında, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde yaptığı atölye çalışmasıyla hazırlıkları başlayan projenin araştırması, yörenin kültür kurumları ve uzmanlarının desteğiyle iki yıldır devam ediyor.


Oyunun, Diyarbakır’ın ardından Mardin’de ‘Kasimiye Medresesi’nde, Derk, ‘Kasr-ı Kanco’da, Doğubeyazıt’ta ‘İshak Paşa Sarayı’nda sergilenmesi de planlanıyor. Projenin kostüm tasarımı, Çağla Ormanlar tarafından yapıldı. Mümkün olduğunca eski kumaşlarla çalışıldı ve eski Kürt giysilerinin özellikleri yakalanmaya çalışıldı. Müzik tasarımı ve yöresel danslar ise Diyarbakır’lı iki sanatçıya ait: Mustafa Demir ve Hasan Elhakan.

|