DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kasım ile Nasır

Oyun: Kasım ile Nasır
Yazan: Murathan Mungan
Yöneten: Şule Ateş
Proje Danışmanı: Prof. Dr. Metin And
Kostüm Tasarımı: Çağla Ormanlar
Kostüm Uygulama: Çağla Köseoğlu
Müzik Tasarımı: Mustafa Demir, Hasan Elhakan
Işık Tasarımı: İzzettin Biçer
Halk Dansları Uzmanı: Hasan Elhakan
Yönetmen Yardımcısı: Barış Işık

Müzisyenler: Mustafa Demir-Bihter Can-Mustafa Alp
Solistler: Dilek Alpaslan-Perihan Kaya
Sahne Görevlisi: Levent Yılmaztürk
Afiş Resmi: Deniz Bilgin
Afiş/ Broşür Tasarımı: Ali Aksakal
Takılar: Kamuran Can koleksiyonu

Oyuncular:
Efsuncu kadınlar: Muna Erselçuk, Rezzan Kaya, Ezo Cansever
Cudana: Sibel Can
Mustafa: Barış Işık
Kureyşa: Sevgi Yusufoğlu
Hazer Bey: Ali Aksakal
Kasım: İbrahim Tokgöz
Nasır: Serhat Ertuna
Suveyda: Berrin Çelik
Hayalet: Rasim ErenMurathan Mungan’ın “Kasım ile Nasır” öyküsü, 4 -11 - 12 -13 Haziran’da, Diyarbakır’da, Gençlik ve Kültür Merkezi olarak kullanılan, restore edilmiş eski bir Diyarbakır evinde sahneleniyor. Oyun, 4 Haziran’da Diyarbakır 4. Kültür Sanat Festivali kapsamında ilk kez sergilenecek. Şule

 

 

Ateş’in uyarladığı ve yönettiği oyun, Anadolu Kültür / Diyarbakır Sanat Merkezi’nin projesi; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Eczacılar Odası tarafından destekleniyor.

Proje danışmanlığını Prof. Metin And’ın yaptığı oyun, İran Dramatik Sanatı Ta’ziye ve Türk Seyirlik geleneğinin estetik biçimiyle, çağdaş oyunculuk yöntemlerini birleştiriyor. Göçebe bir Kürt aşiretinin masalımsı hikayesini anlatan oyun, Kürt müziği ve yöresel danslar kullanılarak, Diyarbakır’lı genç oyuncularla çalışıldı. Şule Ateş’in 2003 Sonbaharında, Diyarbakır Sanat Merkezi’nde yaptığı atölye çalışmasıyla hazırlıkları başlayan projenin araştırması, yörenin kültür kurumları ve uzmanlarının desteğiyle iki yıldır devam ediyor.


Oyunun, Diyarbakır’ın ardından Mardin’de ‘Kasimiye Medresesi’nde, Derk, ‘Kasr-ı Kanco’da, Doğubeyazıt’ta ‘İshak Paşa Sarayı’nda sergilenmesi de planlanıyor. Projenin kostüm tasarımı, Çağla Ormanlar tarafından yapıldı. Mümkün olduğunca eski kumaşlarla çalışıldı ve eski Kürt giysilerinin özellikleri yakalanmaya çalışıldı. Müzik tasarımı ve yöresel danslar ise Diyarbakır’lı iki sanatçıya ait: Mustafa Demir ve Hasan Elhakan.

|